Materiał Partnera Jakie cechy powinien mieć dobry adwokat?

Jakie cechy powinien mieć dobry adwokat?

Dobry adwokat powinien posiadać przynajmniej kilka z niżej wymienionych cech, aby można było go uznać za dobrego. Natomiast należy pamiętać, że zarówno prawnik, jak i inni fachowcy to są tylko ludzie i każdy z nich się czymś różni, na przykład stylem pracy, czy podejściem do pracy. W życiu każdego człowieka zdarzają się takie sytuacje, kiedy potrzebujemy obrońcy. Jak wybrać najlepszego adwokata? Czym powinniśmy się kierować? Sprawdziliśmy.

Doświadczenie

Przede wszystkim podczas wyboru prawnika powinniśmy kierować się jego doświadczeniem zawodowym. Zazwyczaj na stronie internetowej danego adwokata znajdziemy wypisane wszystkie dziedziny, jakimi zajmuje się dany specjalista. Dobrze jest także zabiegać o przedstawienie portfolio spraw, którymi prawnik zajmował się w ciągu ostatnich lat, aby mieć całkowitą pewność, że to jest właśnie ta osoba, której szukamy. Dobrym źródłem czerpania informacji jest także Internet, warto przeczytać opinie o danej osobie, lub popytać wśród znajomych.

Łatwość w komunikowaniu się

Specjalista powinien łatwo nawiązywać kontakt z klientami, a także być dobrym mówcą. Niewiele osób, które zgłaszają się po pomoc, rozumieją wszystko to, co mówi prawnik, dlatego tak ważne jest, aby każda niejasna kwestia została klientowi wyjaśniona. To zdecydowanie umiejętność, która świadczy o to, czy adwokat jest dobry, czy też nie. Dzięki temu atutowi może bronić swojego klienta na rozprawach sądowych. Jego wypowiedzi powinny być konkretne, jasne i przystępne dla odbiorców, aby każdy wiedział, co ma na myśli. - twierdzi radca prawny Aneta Jóźwiakowska.

Dyskrecja i profesjonalizm

Nie zważając na rodzaj sprawy, a także stosunki pokrewieństwa, adwokat koniecznie musi być dyskretny, jego obowiązkiem jest dochowanie tajemnicy sprawy nie tylko przed osobami trzecimi, ale także instytucjami państwowymi. Klient powinien mieć pełne zaufanie do swojego obrońcy. Dlatego też tak ważne jest, aby osoba zgłaszająca się po pomoc, mogła zaufać specjaliście i przekazać wszystkie niezbędne informacje dotyczące sprawy.

Lojalność

Adwokat powinien być lojalny wobec swojego klienta bez względu na sytuację. Jego głównym zadaniem jest pełna ochrona interesu klienta, dzięki temu powinien dołożyć należytej staranności, aby sprawa była korzystnie dla niego rozpatrzona. W przypadku jakichkolwiek problemów zobowiązany jest do jak najszybszego poinformowania swojego podopiecznego.  Dobry adwokat zawsze powinien stać po stronie swojego klienta i nie rozpowszechniać wiedzy na temat sprawy osobom trzecim.

Podsumowując, jak widzimy, istnieje kilka czynników, które decydują o tym, po czym możemy poznać dobrego radcę prawnego. Pamiętaj, aby nie dokonywać przypadkowego wyboru oraz o tym, że Twoja decyzja powinna być dobrze przemyślana.

Opracowanie:

Kancelaria Radcy Prawnego Aneta Jóźwiakowska

Lublin , Narutowicza 16 lok. 4

Podziel się