Artykuł sponsorowany Kancelaria Radcy Prawnego Wioletta Kalamarz – prawo administracyjne

Kancelaria Radcy Prawnego Wioletta Kalamarz – prawo administracyjne

Prawo administracyjne regulowane jest przez wiele przepisów zawartych między innymi w Konstytucji, ustawach, rozporządzeniach, a także w kodeksie postępowania administracyjnego. To na podstawie tych dokumentów sporządza się opinie prawne i pisma procesowe związane z zagadnieniami związanymi ze wspominanym wyżej prawem. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Zapraszamy do lektury!

Prawo administracyjne – czym jest?

Prawo administracyjne jest regulowane przez przepisy, jakie zostały zawarte w kodeksie postępowania administracyjnego. Ma za zadanie przede wszystkim regulować stosunki pomiędzy administracją, a dokładniej jej aparatami, a samym społeczeństwem. Co ciekawe, do wykonania wszelkich obowiązków, jakie wynikają z tego prawa możliwe jest wykorzystanie przymusu państwowego. Wynika to z tego, że opisywane dziś zagadnienie posługuje się władztwem, co za tym idzie, nie jest konieczna żadna zgoda w postaci wyroku sądu na wyegzekwowanie prawa i nałożenie kary organom czy społeczeństwu. Warto podkreślić, że osoba zgłaszająca pewną sprawę związaną z prawem administracyjnym może uzyskać zarówno przychylną decyzję aparatu administracyjnego, jak i odmowną. Można jednak zgłaszać od tych decyzji na przykład zażalenia, zrobi to między innymi Kancelaria Radcy Prawnego Wioletta Kalamarz.

Trzy elementy prawa administracyjnego

Prawo administracyjne zbudowane jest z trzech elementów, przede wszystkim z prawa ustrojowego. Dotyczy ono tworzenia i obsadzania organów czy urzędów w ich strukturach. Mówi także o relacjach między strukturami organizacji a organami. Drugi element budowy to prawo materialne, ono z kolei mówi o wydaniu decyzji i określeniu jej treści czy organów właściwych, co więcej, określa skutki nie wykonania aktu prawnego. Istnieje także trzeci element budowy prawa administracyjnego i jest nim prawo procesowe, które z kolei określa zasady czynności odejmowanych przez konkretny organ w celu zrealizowania prawa. Mówi także o sposobach czy kolejności wykonywania czynności.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas