Artykuł sponsorowany Jakie są różnice między oprawianiem a bindowaniem?

Jakie są różnice między oprawianiem a bindowaniem?

Choć bindowanie jest rodzajem oprawy te dwa sposoby łączenia ze sobą luźnych kartek zdecydowanie się od siebie różnią. W obydwu przypadkach cel jest jeden: połączyć ze sobą kartki w taki sposób, by tworzyły jednolitą formę. Jakie są więc różnice pomiędzy oprawianiem a bindowaniem? Przedstawiamy najważniejsze z nich, aby wizyta w drukarni nie skończyła się zaskoczeniem mnogością możliwości.

Każdy student przygotowujący się do obrony swojej pracy końcowej stoi przed koniecznością zbindowania lub oprawienia pracy dyplomowej. Warto więc poznać różnice, aby wiedzieć, który sposób oprawy będzie najlepszy. Nie tylko do dyplomów, ale również innych dokumentów, które wymagają połączenia, na przykład zeszytów, książek, prezentacji, materiałów szkoleniowych czy dokumentów technicznych.

 

Bindowanie

Z pewnością każdy kojarzy kalendarze ścienne lub biurkowe, w których kartki z poszczególnymi miesiącami złączone są za pomocą spirali. Na tej samej zasadzie działa bindowanie: jest to połączenie kartek za pomocą plastikowych grzbietów lub metalowych spirali – mówi ekspert ze Strefy Xero, drukarni w Warszawie – Pojedyncze kartki są dziurkowane, a w otwory wkładany jest grzbiet łączący je w całość. Do ostatecznej oprawy używa się również okładki tylnej, zazwyczaj wykonanej z grubego kartonu oraz przedniej, zazwyczaj w formie przezroczystego arkusza twardego plastiku. Jest to zazwyczaj oprawa miękka. Dzięki bindowaniu możliwe jest połączenie nawet ponad 200 kartek papieru.

W przypadku oprawy plastikowej zbindowane dokumenty można rozłożyć zupełnie na płasko, bez konieczności podtrzymywania, aby się nie zamknęły. Użycie spirali metalowej umożliwia również przerzucenie stron zupełnie na tył. Plastikowe grzbiety dają możliwość wyjmowania lub wkładania kartek.

 

Oprawianie

Oprawianie dokumentów polega na umieszczeniu ich w oprawie twardej. W tym przypadku możliwe są dwie opcje: oprawianie twarde kanałowe lub architektoniczne – dodaje ekspert.

W przypadku pierwszej metody okładki połączone są metalowym kanałem i wykonane z twardego kartonu wykończonego imitacją płótna. Kartki wewnątrz są połączone ze sobą za pomocą ściśniętej listwy wewnętrznej. Drugi rodzaj opraw to oprawa architektoniczna, która jest oprawą nierozbieralną. Okładki wykonane są tak samo jak przy oprawie kanałowej. Różnica polega na tym, że kartki wewnątrz są dodatkowo zbite i zszyte z użyciem listewek dystansujących. Jest to oprawa wymagana przez urzędy – w przypadku prac dyplomowych oraz innych dokumentów wystarczy oprawa kanałowa.

W przeciwieństwie do bindowania oprawę twardą ciężko rozłożyć zupełnie na płasko. Jest to raczej forma książki, którą trzeba podtrzymywać, aby się nie zamknęła. Jest to jednak forma zdecydowanie bardziej elegancka, dlatego jeśli zależy nam na estetycznym wyglądzie warto wybrać oprawę twardą. Do połączenia mniej istotnych dokumentów, na przykład notatek, zeszytów lub prezentacji w zupełności powinno wystarczyć bindowanie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas