Artykuł sponsorowany Jak sobie poradzić z zaschniętym tuszem w drukarce?

Jak sobie poradzić z zaschniętym tuszem w drukarce?

Zaschnięty w drukarce tusz może prowadzić do usterki całego urządzenia. Jeśli zauważymy niższą jakość wydruku pomimo pełnego kartridża, jest to znak, aby przystąpić do czyszczenia głowicy. W wielu drukarkach wystarczy uruchomić tryb automatycznego czyszczenia, jednakże wiąże się to ze sporymi stratami tuszu. Na rynku dostępne są specjalne preparaty czyszczące, które umożliwiają usuwanie resztek zalegającego tuszu.

Oznaki zaschniętego tuszu

Zasychający w kartridżu tusz daje specyficzne symptomy. Pierwszy objaw problemów to pojawiające się na wydrukach pasy, które powstają w wyniku plamienia papieru. W skrajnych przypadkach tusz może ulec całkowitemu zablokowaniu. Wówczas pomimo jeśli kartridż jest pełen, drukowanie nie jest możliwe. Jak podkreślają specjaliści z Firmy Handlowej „WWM”, stwierdzając objawy zastygnięcia atramentu, należy spróbować użyć trybu czyszczenia głowicy. Jeśli jednak ten zabieg nie przyniesie skutków, trzeba użyć specjalnych preparatów czyszczących.

Tusz w głowicach atramentowych zasycha na skutek kontaktu z powietrzem. Dlatego, jeśli drukarka używana jest rzadko, zaleca się wyciąganie wkładu i jego zabezpieczanie specjalną folią. To znacznie zminimalizuje ryzyko zablokowania tuszu. Warto także wykonywać wydruk testowy w odstępie dwóch tygodni w celu weryfikacji stanu podzespołów. Może się bowiem okazać, że konieczne jest wyczyszczenie głowicy.

Jak czyścić głowicę w drukarce?

Aby pozbyć się resztek zalegającego w drukarce atramentu, należy wyjąć wkład i położyć go na ręczniku nasączonym środkiem regenerującym dyszami do dołu. Po upływie 30 minut można wykonać wydruk próbny, a jeśli efekt nie jest zadowalający, czynność trzeba powtórzyć. W przypadku całkowitego zaschnięcia atramentu we wnętrzu kartridża środek czyszczący można wstrzyknąć do środka wkładu i odczekać kilka godzin. Preparaty do czyszczenia wewnętrznego cechują się silnymi właściwościami żrącymi i rozpuszczającymi, dlatego w większości przypadków pomagają na problemy wynikające z zablokowania tuszem kartridżu. Co więcej, zabieg można stosować także w przypadku zamiennych tuszy do drukarki.

Jeśli w drukarce głowica jest zintegrowana, można ją także wyczyścić w warunkach domowych. W tym celu trzeba zainicjować wydruk, a następnie wyłączyć zasilanie, tak aby ustawić głowicę w pozycji środkowej. Umożliwi to dostęp do dysz, na których należy ułożyć namoczoną preparatem szmatkę. Po upływie pół godziny można wydrukować stronę testową, a proces powtarzać do momentu uzyskania optymalnej jakości wydruku.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas