Materiał Partnera Jak zwalczyć pluskwę domową?

Jak zwalczyć pluskwę domową?

Wydawać by się mogło, że w dzisiejszym świecie nie ma miejsca dla pluskiew domowych. Żyjemy przecież w nowocześnie urządzonych mieszkaniach, a pod ręką mamy dziesiątki środków chemicznych, które pomagają nam dbać o higienę i czystość. Niestety insekty te wciąż nękają ludzi i zwierzęta domowe, gdyż – wbrew pozorom – czują się świetnie naszych zadbanych domach. Jak skutecznie pozbyć się pluskiew domowych?

Jak wygląda pluskwa domowa?

Pluskwa domowa to brązowo-czerwony owad o spłaszczonym korpusie i charakterystycznie pomarszczonym, segmentowym odwłoku. Dorosłe osobniki osiągają długość 5 mm, nie potrafią latać ani skakać. Są za to doskonale przystosowane do życia w trudnych warunkach. Pluskwy domowe mogą przetrwać bez jedzenia nawet 550 dni, wprowadzając się w stan hibernacji. Rozmnażają się błyskawicznie. Jedna samica jest w stanie złożyć od 200 do 500 jaj, z których po tygodniu wykluwają się nowe osobniki. Insekty te gnieżdżą się w szczelinach ścian, posadzek oraz mebli. Bytują w miejscach trudno dostępnych dla człowieka. Pluskwy żywią się krwią, którą pobierają od głęboko uśpionych ofiar. Ukąszenie owada jest bezbolesne, za to potem na ciele ofiary pojawiają się swędzące bąble.

Skąd się biorą pluskwy w zadbanym mieszkaniu?

Panuje błędne przekonanie, że pluskwy zagnieżdżają się tylko w brudnych i zaniedbanych domostwach. Jak informuje Bogdan Klamborowski – właściciel Zakładu Dezynsekcji, Dezynfekcji i Deratyzacji – pluskwy mogą znaleźć się w domu na różne sposoby. Wystarczy, że kupimy używane meble i nie sprawdzimy ich pod kątem obecności insektów, skorzystamy z usług hotelu, który ma problem z pluskwami, lub przyniesiemy do mieszkania tekstylia lub ubrania, w których ukryją się robaki. Pluskwy bardzo często nękają mieszkańców bloków. Wędrują od lokalu do lokalu przez szyby wentylacyjne, rury czy pęknięcia w ścianach. Po czym poznać, że w domu są pluskwy? Oprócz charakterystycznych śladów po ugryzieniach, możemy zaobserwować też zapach zgniłych malin unoszący się w miejscach, w których bytują insekty.

Jak pozbyć się pluskiew?

Domowe sposoby cechują się znikomą skutecznością, jeśli chodzi o likwidację pluskiew. Aby zyskać gwarancję, że insekty znikną z naszego życia, warto skorzystać z profesjonalnych usług dezynsekcyjnych. Specjaliści ocenią rozmiar inwazji oraz dobiorą najlepszą dla danego przypadku metodę walki z robactwem. Zwykle stosuje się w tym celu środki biobójcze, zabiegi parowe, zamgławianie termiczne i ULV. W przypadku bloków, wieżowców i kamienic wspomnianym wyżej zabiegom trzeba będzie poddać wszystkie lokale. W przeciwnym razie problem będzie powracał.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas