Materiał Partnera Jak pozbyć się karaluchów?

Jak pozbyć się karaluchów?

Unieszkodliwienie karaluchów nigdy nie było i nie będzie łatwe. Te stworzenia potrafią przetrwać nawet wybuch bomby atomowej, zatem ich całkowita likwidacja jest niemal niemożliwa. Możemy jednak przepędzić je z naszych domostw i biur, a utrzymując odpowiednie standardy, uniemożliwimy im ponowne zjawienie się. Co zrobić, aby na dobre pozbyć się karaluchów z lokalu?

Cechy charakterystyczne karaluchów

Karaluch jest owadem, który osiąga do 3 cm długości. Zwykle przyjmuje ciemnoczerwoną, brązową albo czarną barwę. Na czubku głowy posiada czułki, a tors okrywa para skrzydeł, służąca karaluchowi do szybowania (na szczęście samodzielnie nie potrafią latać). Preferuje miejsca wilgotne oraz temperaturę 20–29°C. Samice nie wytwarzają jaj poniżej 15°C, a te zamierają poniżej 0°C. Karaluch jest owadem kosmopolitycznym, zatem występuje w wielu strefach klimatycznych. W Polsce jest dość pospolity, traktowany jako szkodnik w domostwach. Gdy się zjawi, zwykle wymagana jest dezynsekcja lokalu. Oprócz niezbyt przyjemnego wyglądu, w karaluchach przeraża nas także fakt roznoszenia chorób, takich jak gruźlica, tyfus, żółtaczka i czerwonka. 

Jak wytępić karaluchy?

Te organizmy są bardzo dobrze przystosowane do środowiska. Cechuje je wszystkożerność, pojawiają się więc tam, gdzie mogą znaleźć urozmaicone pożywienie. W domostwach oznacza to najczęściej okruchy i resztki żywności znajdujące się na podłogach. Nie jest jednak prawdą, że karaluchy występują tylko w zanieczyszczonych lokalach. Tępienie owadów może okazać się koniecznie także w zadbanych mieszkaniach. Istnieją domowe sposoby oraz środki chemiczne możliwe do kupienia w sklepach. Ich skuteczność często bywa znikoma, ponieważ zwykle są mało wydajne i zbyt rozcieńczone. Ponadto należy pamiętać, że chemia nie działa na złożone jaja, a te mogą się rozwijać nawet 280 dni. Z tego względu oczyszczanie trzeba powtarzać i najlepiej, aby zajęli się tym profesjonaliści.

Firma Insekt Robert Zasuwik zapewnia fachowe usługi w tym zakresie. Do wytępienia karaluchów najczęściej stosuje się metodę żelową. Polega ona na punktowym rozstawieniu preparatu, który zwabia owady. Te go zjadają i zanoszą do swoich gniazd, zatruwając pozostałe osobniki. Biorąc pod uwagę, że ten szkodnik źle znosi niskie temperatury, skuteczne może być także wymrażanie. Inną metodą jest zamgławianie, czyli rozpylanie w całym pomieszczeniu silnie chemicznego środka. Ten sposób wymaga opuszczenia lokalu przez ludzi i usunięcie z niego żywności, a po wszystkim konieczne jest wietrzenie i mycie.

Opracowanie:

Insekt Robert Zasuwik

Sokołów Podlaski , Złota 15

Podziel się