Artykuł sponsorowany Jak zorganizować pogrzeb nienarodzonego dziecka?

Jak zorganizować pogrzeb nienarodzonego dziecka?

Przepisy polskiego prawa wskazują jasno, że martwo urodzone dzieci, niezależnie od czasu trwania ciąży, są traktowane jako zwłoki, a co za tym idzie, mają pełne prawo do pochówku. Jego organizacją może zająć się szpital lub rodzice, o ile mają w sobie na to wystarczające pokłady sił. To właśnie do nich należy ostateczna decyzja. Jak zorganizować pogrzeb nienarodzonego dziecka? Wszystkie szczegóły w poniższym artykule!

Jakie są formalności związane z pogrzebem nienarodzonego dziecka?

Pierwszym krokiem, jest odebranie ze szpitala karty martwego urodzenia. Dokument ten zawiera dane, zarówno matki, jak i samego dziecka. Pozwala on na zarejestrowanie dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego. Rodzice mogą zrobić to osobiście albo w ich imieniu, załatwić może to szpital. Jako że w karcie tej wskazana jest płeć, poronienia do 16 tygodnia ciąży wymagać mogą przeprowadzenia odpowiednich badań DNA, które ją określą. Inną metodą, jest pobranie ze szpitala karty zgonu. Pozwala ona na udanie się na cmentarz i ustalenie szczegółów pogrzebu. Następnie należy skontaktować się z wybranym zakładem pogrzebowym, jak Dom Pogrzebowy Szadkowski, który odbiera ciało oraz odpowiednio je przygotowuje. Jeśli rodzice są wierzący, muszą dokonać dodatkowych formalności w parafii. Warto również pamiętać, że rodzice mają prawo ubiegać się o zasiłek pogrzebowy.

Jak zorganizować ceremonię pogrzebową?

Organizacja ceremonii pogrzebowej powinna być zlecona doświadczonemu zakładowi pogrzebowemu, który bazując na wiedzy i doświadczeniu nada jej odpowiedniego charakteru i oprawy. Rodzice dziecka nienarodzonego wybrać będą musieli formę pochówku — kremację lub pochówek tradycyjny, dokonać wyboru trumny lub urny oraz szczegółów jak wieniec, tabliczka czy krzyż. Warto pamiętać, że większość formalności załatwiana będzie przez pracowników zakładu pogrzebowego, którzy odciążą rodziców w tej trudnej chwili. Sama ceremonia nie różni się od pochówku dorosłego, jednak z uwagi na okoliczności, najczęściej uczestniczą w niej jedynie rodzice wraz z najbliższymi. Podsumowując, pochówek dziecka nienarodzonego jest trudną i delikatną kwestią dla rodziców, dlatego warto skorzystać z pomocy domu pogrzebowego, który odciąży rodziców w tych ciężkich chwilach. Zajmą się oni organizacją i pokierują z formalnościami.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas