Artykuł sponsorowany Jak wygląda postępowanie spadkowe?

Jak wygląda postępowanie spadkowe?

Postępowania spadkowe w Polsce odbywa się niemal codziennie. Czasem są czymś, co pomaga uregulować sprawy z rzeczami i nieruchomościami, które zostały po zmarłym. Nierzadko jednak przynosi rodzinie kłopoty, wpędzając ją w długi. Jak wygląda postępowanie spadkowe? Co oznacza spadek z dobrodziejstwem inwentarza? Jak odrzucić spadek, który jest nieprzewidzianym obciążeniem finansowym dla żałobników?

Wszczęcie postępowania spadkowego

Postępowanie spadkowe powinno zostać wzniesione w ciągu sześciu miesięcy, jeśli potencjalni spadkobiercy chcą zabezpieczyć się przed niechcianym długiem. Jeśli jednak istnieje pewność, że majątek nie jest zadłużony, nie ma terminu, który nakłada obowiązek rozpoczęcia procesu, by dobra te „nie przepadły”.

Jeśli jednak zmarły nic po sobie nie zostawił – ani na plus, ani na minus – oraz nie jest współwłaścicielem nieruchomości, pojazdów, papierów wartościowych itp., nie trzeba też przeprowadzać postępowania.

Stwierdzenie nabycia spadku może zostać ustalone w jakiejkolwiek Kancelarii Notarialnej. Jeśli jednak istnieją jakieś przeszkody – np. istnieje więcej potencjalnych spadkobierców, mogą się oni zwrócić do Sądu Rejonowego z prośbą o wszczęcie postępowania.

Na każdym etapie postępowania spadkowego warto zwrócić się do doświadczonych specjalistów z Kancelarii Prawnej Agaty Bieławy-Kostrzewy z Sulechowa. Dzięki nim wszystko przebiegnie szybko i sprawnie.

Spadek z dobrodziejstwem inwentarza

W okresie do sześciu miesięcy od śmierci – lub posiadania wiedzy o niej - spadkobiercy osoby zmarłej powinni złożyć oświadczenia spadkowe. Mogą w nich odrzucić niechcianą pozostałość, szczególnie jeśli długi przewyższają wartość majątku. Robi się to u notariusza lub w sądzie.

Jednak jeśli mimo długów, majątek wciąż może przynieść zysk, oświadczenie powinno zawierać informację o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, ale z ograniczeniem odpowiedzialności. W takim wypadku komornik sądowy spisuje wartość masy spadkowej i wycenia ją. Jej wartość jest przeznaczona do spłaty długów. Jeśli długi nadal pozostaną, spadkobierca nie ma za nie żadnej odpowiedzialności ponad wartość masy spadkowej. Jeśli natomiast jakaś część majątku po ich spłaceniu jeszcze zostanie, pozostaje ona dla spadkobiercy.

Przebieg postępowania spadkowego

Po złożeniu wniosku wraz z niezbędnymi dla danej sprawy dokumentami i wniesieniu opłat sądowych, następuje weryfikacja jego kompletności. Wyznaczany jest termin posiedzenia. Jeśli na pierwszym z nich uda się ustalić wszelkie rozstrzygające dowody, zostaje wydane postepowanie.

Po trzech tygodniach, jeśli nikt nie wniesie odwołania, postanowienie się uprawomocnia. O jego wydanie należy ubiegać się w sądzie – również należy wnieść opłatę. Odpis otrzymuje od sądu także Urząd Skarbowy, do którego należy zgłosić się w sprawie opłaty podatku za otrzymany spadek. Odpisy służą także do załatwienia wszelkich czynności związanych z własnością nieruchomości, pojazdów i innych przedmiotów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas