Materiał Partnera Prawo karne – jak wybrać adwokata?

Prawo karne – jak wybrać adwokata?

Prawo karne, jak sama nazwa wskazuje dotyczy wykroczeń oraz przestępstw, które popełniliśmy. Konsekwencją może tu być zarówno więzienie, jak i grzywna czy chociażby prace społeczne. Zdarzają się różne sytuacje – zarówno takie, w których wina jest jednoznaczna, a obrona znacząco utrudniona, jak i takie w których wina pozostaje wątpliwa, a oskarżony pragnie walczyć o stwierdzenie swojej niewinności. Mamy tu do czynienia z domniemaniem niewinności, co oznacza, że nikt nie jest winny, dopóki ta wina nie zostanie mu jednoznacznie udowodniona. Powinniśmy pamiętać również, że każdy, niezależnie od sytuacji w jakiej się znalazł ma prawo do obrony. Jeśli nasze możliwości finansowe nie pozwalają na zatrudnienie prawnika, to zostanie nam przydzielony obrońca z urzędu.

Sprawy sądowe prawa karnego

W prawie karnym stroną oskarżającą jest prokurator. Nasz obrońca – adwokat, stara się przedstawić dowody, które ukazują, że jesteśmy niewinni, jak również doprowadzić do podważenia tych zebranych przez prokuratora. W ten sposób można doprowadzić do uniewinnienia lub skazania, wszystko zależy od tego, jakie dowody zostaną zaprezentowane, czego dotyczy sprawa, jak również czy oskarżony przyznaje się do winy, czy też nie.

Wybór odpowiedniego prawnika

Każdy prawnik specjalizuje się w innej dziedzinie prawa. Wynika to głównie z ich rozległości i niemożności bycia najlepszym we wszystkich. W związku z tym jeśli mamy możliwość zatrudnienia obrońcy prywatnie z pewnością warto to zrobić i wybrać kancelarię, która specjalizuje się właśnie w sprawach karnych. Dzięki temu możemy mieć pewność, że wykorzysta wszelkie możliwe sposoby, w celu udowodnienia naszej niewinności, gdyż rozwiązania będą mu doskonale znane. W przypadku przydzielenia adwokata z urzędu nie mamy wpływu, na to jaka osoba będzie nas reprezentować.

Wyrok prawa karnego

Jeśli istotnie doszło do popełnienia przestępstwa, to obrońca może starać się jedynie o maksymalne złagodzenie kary lub zawarcie ugody z prokuratorem. Uzyskanie podobnych rezultatów samodzielnie byłoby niemal nieosiągalne, gdyż negocjacje opierają się zwykle o znajomość konkretnych dowodów, przepisów prawa i precedensów. W związku z tym faktem należy stwierdzić, że prywatny obrońca jest jedną z najlepszych możliwości w przypadku, gdy dojdzie do oskarżenia w sprawie karnej.

Również dzięki naszemu obrońcy dowiemy się o ewentualnej możliwości wniesienia powództwa cywilnego w sytuacji, jeśli doszło do niesłusznego oskarżenia, a cała sprawa wpłynęła negatywnie na nasze dobre imię lub ewentualnie zdrowie. 

Opracowanie:

Podziel się