Artykuł sponsorowany Jak wygląda podział majątku małżonków?

Jak wygląda podział majątku małżonków?

Zgodnie z prawem, jeżeli nie zostanie podpisana intercyza, po wstąpieniu w związek małżeński wynagrodzenia za pracę, dochody z majątku każdego z małżonków oraz środki zgromadzone na rachunkach emerytalnych stają się wspólne. Okazuje się, że podział majątku wspólnego małżonków uchodzi za jedną z najbardziej skomplikowanych procedur. Dokonuje się tego po rozwodzie, ale można także w czasie trwania małżeństwa.

Co z majątku wspólnego podlega podziałowi? 

Wskutek zawarcia małżeństwa między małżonkami powstaje więź finansowa, czyli tzw ustawowa wspólność majątkowa. Obejmuje ona wszystkie dobra nabyte w czasie jej trwania wspólnie bądź tylko przez jedno z małżonków. Warto nadmienić, że mimo iż wciąż wyróżniane są majątki osobiste każdego z partnerów, czyli dobra nabyte przed wstąpieniem w związek małżeński lub otrzymane w wyniku darowizny, dziedziczenia lub odszkodowania, to dochody z majątków osobistych zaliczane są już na poczet majątku wspólnego. Polskie prawo jasno wskazuje, że podział majątku wspólnego małżonków jest możliwy dopiero wtedy, gdy ustanie małżeńska wspólność majątkowa. Dochodzi do tego nie tylko wskutek rozwoju, ale również gdy partnerzy zdecydują się na zawarcie umowy o rozdzielności majątkowej, jedno z małżonków zostanie ubezwłasnowolnione, sąd dokona ustanowienia rozdzielności, w stosunku do jednego z partnerów ogłoszona zostanie upadłość konsumencka lub małżonkowie zdecydują się na separację. 

Jakie są sposoby podziału majątku?

Można wyróżnić 2 sposoby podziału majątku – umowny oraz sądowy. Umowny podział majątku przeprowadzany jest zwykle wtedy, gdy małżonkowie są w stanie dojść do porozumienia w kwestii podziału. Może on dotyczyć całego majątku wspólnego małżonków lub jedynie jego poszczególnych składników. Dokonywany jest na podstawie spisanej między małżonkami umowy, w której musi zostać wskazana wielkość udziału, skład majątku i określona wysokość nakładów dokonywanych pomiędzy partnerami. Umowny podział to forma o wiele wygodniejsza i szybsza niż na drodze sądowej. Jeśli jednak w skład majątku wchodzi nieruchomość, konieczne będzie zawarcie umowy przed notariuszem i spisanie jej w formie aktu notarialnego. Jak informuje pracownik Kancelarii Radcy Prawnego Anety Wasiluk, sądowy podział będzie obejmował cały majątek wspólny małżonków. Jeżeli zdecydujesz się właśnie na taką formę, konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku do sądu rejonowego. Zwykle majątek zostaje podzielony między małżonkami po połowie, jedynie w wyjątkowych sytuacjach, na wniosek jednej ze stron, sąd może zdecydować o nierównych udziałach.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas