Artykuł sponsorowany Najważniejsze informacje dotyczące zniesienia współwłasności nieruchomości

Najważniejsze informacje dotyczące zniesienia współwłasności nieruchomości

Uproszczona definicja prawa współwłasności tłumaczy, że jest to prawo własności przysługujące kilku osobom jednocześnie. Często tyczy się to nieruchomości: kamienic, domów jednorodzinnych i wielorodzinnych czy też biurowców. Kwestie dotyczące współwłasności są zaś bardzo zawiłe, a chęć jej zniesienia wymaga wnikliwej analizy prawnej. Najważniejsze informacje przedstawiamy w artykule. Dowiedz się zatem, w jaki sposób można znieść współwłasność.

Trzy cechy współwłasności

Prawo współwłasności jest bardzo precyzyjnie opisane w art. 195 Kodeksu cywilnego, a także w ustawach i rozporządzeniach pokrewnych. Wspólnie wyznaczają one trzy bardzo ważne cechy współwłasności. Zalicza się do nich:

  • jedność przedmiotu współwłasności,
  • wielość osób uprawnionych do współwłasności,
  • niepodzielność wspólnego prawa.

To właśnie te warunki są podstawą przy prowadzeniu postępowań zniesienia współwłasności. Jednością przedmiotu współwłasności jest jedna rzecz czy nieruchomość. Nie może być to zatem zespół różnych dóbr, a także nie zalicza się do współwłasności spadku oraz majątku wspólnego małżonków. Przedmiotem współwłasności może być zatem jedna kamienica wraz z gruntem, zabudową dodatkową oraz wszystkimi instalacjami. Działa przy tym zasada stanowiąca, iż prawo współwłasności dotyczy przynajmniej dwóch osób, które nie mają wyłącznego prawa do fizycznie określonej rzeczy. Co to oznacza? W praktyce każdy współwłaściciel ma jednakowe prawo do całej rzeczy. Odmienny może być jedynie zakres korzyści wynikających z tego prawa (np. pobór czynszu od mieszkańców wynajmujących lokale).

Tryby zniesienia współwłasności

Zniesienie współwłasności to bardzo złożony proces, który wymaga konsultacji z prawnikami wyspecjalizowanymi w prawie nieruchomościowym i majątkowym – takich znaleźć można w kancelarii prawnej OMEGA w Opolu. To oni pomagają przejść przez wszystkie procedury oraz gąszcz przepisów prawa, dobierając również tryb zniesienia współwłasności. Może nastąpić ono zarówno poprzez drogę sądową, jak i dzięki sporządzonej umowie w formie aktu notarialnego. Pamiętać przy tym należy, iż zniesienie w trybie umownym wymaga uiszczenia taksy notarialnej, która uzależniona jest od wartości nieruchomości. Rozstrzygniecie sądowe – przy procesie polubownym bez wynagrodzenia biegłego sądowego – to zaś koszt od 300 do 1000 złotych.

Oprócz tego należy również opłacić procedurę zmiany wpisów do księgi wieczystej oraz usługi zatrudnionego adwokata. W jego kompetencjach jest zaś wskazanie klientowi rozwiązania najbardziej opłacalnego.

Sposoby zniesienia współwłasności

Zniesienie współwłasności jest możliwe przez podział fizyczny nieruchomości, przyznanie nieruchomości na wyłączną własność jednego współwłaściciela, a także przez sprzedaż nieruchomości i podział uzyskanych w taki sposób pieniędzy.

W pierwszym przypadku pamiętać należy jednak o tym, iż podział jest możliwy tylko pionowo wraz z określonym obszarem działki. Linia podziału powinna wtedy dzielić budynek na samodzielne części. Nie można zatem dzielić kamienicy czy domu piętrami, a w przypadku wyodrębniania własności poszczególnych lokali mowa o podziale niepełnym. Dane mieszkanie czy punkt usługowy/handlowy posiada bowiem z innymi lokalami część wspólną oraz wspólny grunt. Inaczej jest przy przyznaniu całej nieruchomości na wyłączność jednego współwłaściciela. Nie ma wtedy mowy o podziale budynku, ale najczęściej o odsprzedaży prawnych udziałów przez współwłaścicieli na rzecz jednego współwłaściciela. Osoba przyjmująca całą nieruchomość powinna wtedy wykazać wydolność spłacenia pozostałych współwłaścicieli.

Trzeci sposób – sprzedaż nieruchomości – jest zaś najprostszy, ale też najmniej korzystny przy zniesieniu współwłasności przed sądem. Udział w całym procesie bierze wtedy komornik, którego usługi należy opłacić. Znacznie bardziej opłacalna jest umowa w formie aktu notarialnego. Sam proces polega zaś na wyznaczeniu ceny nieruchomości, sprzedaży jej oraz na sprawiedliwym podziale środków.

Przeszkody przy znoszeniu współwłasności

Przy znoszeniu współwłasności problematyczne są współwłasności w częściach ułamkowych, a także udział uprawnień wszystkich właścicieli rzeczy wspólnej określony tylko ustawowo (bez obszernych umów czy orzeczeń sądowych). Najlepiej bowiem by zarządzanie nieruchomością odbywało się w tzw. zarządzie zwykłym. Przy zarządzie umownym, gdzie o sprawach wspólnej rzeczy nie decyduje jednomyślność współwłaścicieli, lecz np. większość, może dojść do konfliktów. Przy znoszeniu współwłasności ważne jest zaś polubowne rozwiązywanie sprawy.

Najlepsi adwokaci nie tylko pomagają zatem w znoszeniu współwłasności, ale także przy roszczeniach między współwłaścicielami przy zarządzie rzeczą wspólną oraz przy korzystaniu z przedmiotu współwłasności. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas