Materiał Partnera Jak wybrać nagrobek?

Jak wybrać nagrobek?

Wybór nagrobka nigdy nie jest łatwą decyzją, przede wszystkim ze względu na towarzyszące nam w tym czasie emocje. Chcemy mieć jednak pewność, że pomnik będzie estetyczny, a przy tym trwały, co zagwarantuje jego odpowiedni wygląd na wiele lat. Na samą trwałość składa się oczywiście to, z jakiego materiału zostanie wykonany, jednak nie jest to jedyny istotny czynnik. Jak wybrać stosowny nagrobek i na jakie elementy zwrócić uwagę?

Materiał

Uznaje się, że najtrwalsze nagrobki to te wykonane z kamienia naturalnego. Prym wiedzie tu przede wszystkim marmur, a także granit. Obydwa materiały są niezwykle odporne na działanie czynników atmosferycznych, przez co cieszą się sporą popularnością i znajdują się w ofercie większości zakładów pogrzebowych. Dodatkowo, w przypadku wyspecjalizowanych firm, możemy nie tylko wybierać standardowe i gotowe projekty nagrobków, ale też te opracowywane według indywidualnych wskazań.

Ozdoby

Po wyborze materiału z jakiego zostanie wykonany nagrobek, możemy także zdecydować się na dodatkowe elementy i zdobienia, które mają się na nim znaleźć. Chodzi tu między innymi o wszelkiego rodzaju motywy i rysunki, np. ornamenty roślinne, czy ozdoby liter.

Wyposażenie nagrobne

Kolejnym elementem w przypadku korzystania z usług pomnikarskich jest także zadbanie o dodatkowe przedmioty, które mają znaleźć się w otoczeniu nagrobka. Warto dobrać estetyczne krzyże, wazony na kwiaty, podstawki na znicze, czy ławki, które powinny zostać w sposób estetyczny dopasowany do materiału z jakiego został wykonany nagrobek, aby całość tworzyła elegancką i wyważoną całość.

Otoczenie grobu

Wybór nagrobka to niejedyny element, o który powinniśmy pomyśleć, ważne jest bowiem także jego otoczenie. Roman Łukasiewicz, prowadzący Zakład Pogrzebowy Orszak zajmujący się także usługami pomnikarskimi, przyznaje, że równie istotne jest zadbanie o wygląd obszaru wokół grobu, który w zależności od cmentarza, może być większy lub nieco mniejszy. Aby było on estetyczny i schludny, możemy zdecydować się na ułożenie praktycznych płyt betonowych lub równie estetycznej kostki brukowej, które będą rozwiązaniami na wiele lat. W przypadku nagrobków starszych, powinniśmy także dokonywać ich okresowej konserwacji poprawiającej zewnętrzny wygląd.

Wybór pięknego i trwałego nagrobka w chwili śmierci najbliższej nam osoby nigdy nie jest łatwy i wymaga rozważenia kilku elementów. Proces ten może nam ułatwić skorzystanie z pomocy firm oferujących fachowe usługi pomnikarskie, gdzie specjaliści doradzą najlepsze pod względem estetyki i trwałości opcje.

Podziel się