Materiał Partnera Jakie są rodzaje urn pogrzebowych?

Jakie są rodzaje urn pogrzebowych?

Urna kremacyjna to naczynie służące do przechowywania prochów zmarłych. Na rynku występują w wielu różnych kształtach, chociaż w większości przypadków mają szerszą podstawę i węższą szyjkę. W Polsce palenie zwłok to wciąż nowa tradycja, jednak z roku na rok palenie to staje się coraz bardziej popularne. Po kremacji prochy zmarłego są miażdżone i umieszczane w urnie. Warto pamiętać, że polskie prawo zezwala tylko na składowanie popiołów z popiołem na cmentarzu i zabrania rozrzucania prochów zmarłego. Urny kremacyjne są klasyfikowane głównie według norm materiałowych.

Rodzaje urn kremacyjnych

Najczęściej dzielimy się według wykonanych materiałów. Różnimy się więc od innych materiałów ceramicznych, drewna, kamienia, materiałów kompozytowych i metali. Najpopularniejsze są metale, które są najbardziej trwałe, a także znane ze swojego estetycznego wyglądu. Kamienie są najbardziej tradycyjne, choć ich popularność jest znacznie mniejsza. Zastępują je kompozytowe urny imitujące naturalne kamienie. Z drugiej strony popularne również drewno może być wykonane z różnych gatunków drewna, choć najczęściej są to dąb lub sosna.Wybierając odpowiednią urnę kremacyjną nie sposób zapomnieć o cenie. Koszt pogrzebu uzależniony jest od użytych materiałów i stopnia wykończenia od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Należy zwrócić szczególną uwagę na solidność i jakość wykonania. Zwykle jest to standardowy uchwyt metalowy lub mosiężny. Zazwyczaj są wyposażone w metalową tabliczkę z nadrukowanym imieniem i nazwiskiem zmarłego. Na koniec należy rozważyć kolorystykę zgodnie z preferencjami klienta.

Jaką urnę wybrać?

Kremacja sprowadzona przez nas z zagranicy staje się coraz bardziej popularna na polskim rynku usług związanych z przechowywaniem zwłok. Niewiele zakładów pogrzebowych produkuje własne produkty, choć niewątpliwie warto zwrócić uwagę na możliwość personalizacji naczynia. Na przykład w przypadku naczynia metalowego można wygrawerować napis lub wzór wybrany przez klienta. Takie rozwiązanie jest kolejną formą upamiętnienia zmarłych i sposobem na podniesienie walorów estetycznych. Należy również pamiętać, że kremacja przybiera zazwyczaj dwie formy: religijną i świecką. Wybierając odpowiednią urnę kremacyjną nie sposób zapomnieć o cenie. Koszt pogrzebu uzależniony jest od użytych materiałów i stopnia wykończenia od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Należy zwrócić szczególną uwagę na solidność i jakość wykonania. Zwykle jest to standardowy uchwyt metalowy lub mosiężny. Zazwyczaj są wyposażone w metalową tabliczkę z nadrukowanym imieniem i nazwiskiem zmarłego. Na koniec należy rozważyć kolorystykę zgodnie z preferencjami klienta. Dobry zakład pogrzebowy, taki jak Bronikowski, pomoże zarówno w wyborze samej urny, jak i we wszelkich formalnościach związanych z uroczystością pogrzebową.

Opracowanie:

Bronikowski Zakład pogrzebowy Michał Komorowski

Brodnica , Zawiszy Czarnego 10

Podziel się