Materiał Partnera Jak sprowadzić zwłoki bliskiej osoby z zagranicy?

Jak sprowadzić zwłoki bliskiej osoby z zagranicy?

W momencie kiedy śmierć bliskiej osoby nastąpi poza granicami Polski, rodzi się problem natury formalno – prawnej, a także związanej z dodatkowymi kosztami. Procedura sprowadzenia zwłok zmarłego do Polski wymaga szerokiej wiedzy w zakresie procedur i prawa międzynarodowego, a także czasu. Na szczęście, w dobie postępującej globalizacji, coraz więcej firm pogrzebowych oferuje tego typu usługi, wyręczając swoich klientów we wszystkich kwestiach formalnych.

Dodatkowy problem…

Zgon bliskiej osoby to zawsze traumatyczne i ciężkie przeżycie. Sytuację może być jednak jeszcze bardziej skomplikowana, jeśli do zgonu dojdzie w obcym kraju, poza granicami Polski. Wówczas pojawia się problem transportu zwłok takiej osoby to kraju. Tego typu działanie wymaga spełnienia szeregu warunków oraz uzyskania specjalnych pozwoleń, o kosztach nie wspominając. Istnieją już na polskim rynku firmy pogrzebowe świadczące usługi transportu zwłok do kraju, a jedną z nich jest Dom pogrzebowy Wojciecha Milewskiego z Dąbrowy Białostockiej.

Zezwolenia, stemple i podpisy…

Procedura transportu zwłok z zagranicy jest sprawą dość skomplikowaną pod względem formalnym. Pierwszym krokiem jest uzyskanie zgody prezydenta lub wójta miejscowości, w której docelowo zmarły będzie pochowany. Tego typu dokument należy następnie dostarczyć do konsulatu RP, w kraju w którym doszło do zgonu. Na podstawie takiego pisma, konsul wydaje zezwolenie na transport zwłok lub prochów, za które pobierana jest opłata. Przekazując sprawę wyspecjalizowanemu zakładowi pogrzebowemu, warto upewnić się, czy takowy posiada niezbędne zaświadczenia o spełnianiu norm międzynarodowych do transportu szczątków. W przypadku usług oferowanych przez firmę Wojciecha Milewskiego, firma posiada tego typu dokumenty a także niezbędne doświadczenie.

Stając przed problemem transportu zwłok lub prochów bliskiej osoby z zagranicy, możemy powierzyć to zadanie, jak i późniejszą organizację uroczystości pogrzebowych w kraju profesjonalnej i doświadczonej firmie pogrzebowej. Jedną z nich jest niewątpliwie Dom Pogrzebowy Wojciecha Milewskiego. Taki wybór oszczędzi nam zbędnych formalności, które w tych trudnych chwilach mogą przewyższać nasze nerwy.

Opracowanie:

Podziel się