Materiał Partnera Kryteria wyboru zakładu pogrzebowego

Kryteria wyboru zakładu pogrzebowego

Pogrzeb to trudne doświadczenie dla każdego, kto stracił bliską sercu osobę. Jest to tym trudniejsze, gdy trzeba również zająć się organizacją pogrzebu. Jak zatem znaleźć odpowiedni zakład pogrzebowy, który spełni oczekiwania najbliższej rodziny zmarłego? Dowiedz się, na co należy zwrócić uwagę, wybierając firmę pogrzebową oraz jakie usługi powinny znaleźć się w jej pakiecie.

Lokalizacja zakładu pogrzebowego

Jednym z podstawowych kryteriów wyboru zakładu pogrzebowego jest lokalizacja. Bliska rodzina zmarłego wybiera najczęściej domy pogrzebowe z okolicy, tzn. te, które zlokalizowane są blisko miejsca zamieszkania, w niedalekiej odległości od kościoła, jak i cmentarza, na którym spocznie bliska osoba. Taka lokalizacja na pewno pomoże usprawnić organizację całego pogrzebu i pozwoli zaoszczędzić na kosztach uroczystości.

Zdarza się, że wybór zakładu pogrzebowego, który jest najbliżej w okolicy, to jedyne kryterium, jakim kieruje się pogrążona w smutku rodzina. Jednak oprócz tego, warto także zwrócić uwagę na zakres świadczonych przez firmę usług. Jeśli zdarzy się, że bliska osoba zmarła za granicą, koniecznie należy wybrać dom pogrzebowy, który oferuje międzynarodowy transport zwłok – zauważa nasz rozmówca reprezentujący Zakład Pogrzebowy Anubis z Wrocławia, który oferuje kompleksową obsługę pogrzebu obejmującą przygotowanie ciała, przewóz zwłok w kraju i z zagranicy, kremacje, organizację uroczystości pogrzebowych oraz ekshumacje na terenie Polski i za granicą.

Zakres usług podstawowych i dodatkowych

Kolejnym kryterium, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę, jest zakres świadczonych przez zakład pogrzebowy usług. Podstawowy pakiet najczęściej obejmuje odebranie ciała oraz transport zwłok do zakładu, przygotowanie ciała do pochówku, tj. toaleta oraz ubranie zmarłego, zapewnienie wybranej przez rodzinę trumny lub urny, czy przewiezienie osoby zmarłej na cmentarz. Dobrze, aby zakład pogrzebowy był dostępny o każdej godzinie oraz w każdy dzień tygodnia. Powinien być również wyposażony w chłodnię, a nawet świadczyć usługę kopania grobów. Niektóre z nich przewożą zwłoki oraz prochy nie tylko w kraju, ale również sprowadzają je zza granicy. W dodatku przygotowują zmarłego do pochówku – mowa tutaj, np. o kosmetyce pośmiertnej czy balsamacji. Co więcej, zajmują się organizacją we wszystkich obrządkach religijnych, również świeckich i przeprowadzają kremację wraz z uroczystością pożegnalną. Dobrze jest wybrać zakład pogrzebowy we Wrocławiu, który dostarcza kwiaty i wieńce, a także zapewnia oprawę muzyczną. Pamiętajmy, że im szerszy zakres usług świadczy zakład, tym więcej formalności zostaje zdjętych z barków żałobników.

Pomoc w formalnościach związanych z pogrzebem

Pracownicy firmy pogrzebowej muszą dobrze znać procedury do dopełnienia po śmierci. W wielu przypadkach można im zlecić załatwienie wszystkich niezbędnych formalności w urzędzie i innych instytucjach, np. w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w związku z zasiłkiem pogrzebowym, czy w Urzędzie Stanu Cywilnego w związku ze złożeniem wniosku o wydanie aktu zgonu. Jest to naprawdę wielkie ułatwienie dla żałobników.

Podziel się