Materiał Partnera Jak przebiega kremacja zwłok?

Jak przebiega kremacja zwłok?

Kremacja zwłok to coraz bardziej powszechna alternatywna wobec tradycyjnych pochówków. Może ona być stosowana w przypadku pogrzebu świeckiego, ale nierzadko także religijnych. Wśród wielu czynników decydujących o jej popularności, pojawiają się aspektu obyczajowe. Osoby, które podjęły decyzję o kremacji, wskazują na to, że jest to wyjątkowo godny i intymny sposób na pożegnanie z bliską osobą.

Przygotowanie ciała zmarłego do kremacji

Kremacja odbywa się na podstawie aktu zgonu oraz zgody osoby zmarłej lub najbliższych członków jej rodziny. W zależności od oczekiwań rodziny ciało może zostać spopielona w ubraniach wybranych przez nich na tę okoliczność lub zostać przykryte całunem.  Z przyczyn ekologicznych drugie rozwiązanie jest o wiele lepsze, ponieważ materiały, z których zostało uszyte ubranie, może wydłużyć proces spopielenia. Z tego powodu nie należy również wkładać do trumny biżuterii ani pamiątek po zmarłym, podkreślają pracownicy zakładu pogrzebowego Lilia.

W jaki warunkach odbywa się kremacja

Proces kremacji odbywa się w trumnie wykonanej z materiału zbliżonego do kartonu lub drewnianej, nieposiadającej drewnianych elementów oraz lakierów. Ciało umieszczone w trumnie jest spopielane w temperaturze 700-1200 stopni Celsjusza. Kremacja trwa od ok. 2 do maksymalnie 3 godzin. Następnie pozostałe po niej prochy zostają schłodzone oraz poddane przepuszczeniu przez klemulator w celu dokładnego rozdrobnienia niestrawionych szczątków lub fragmentów kości.

Przyczyny popularności procesu kremacji

Na kremację decyduje się coraz więcej bliskich zmarłych osób. Wpływają na to zarówno aspekty praktyczne, ponieważ urna zajmuje mniej miejsca niż trumna, a jej transport jest o wiele mniej kłopotliwy. Decydują o tym także kwestie ekologiczne, ponieważ prochy zostają w całości pochłonięte przez glebę, znacznie szybciej niż trumna z całym ciałem zmarłego.

Urna wybrana do tego aktu może zostać sporządzona z materiałów biodegradowalnych, co również przyczynia się do tego, że jest to bardziej bezpieczna dla środowiska rozwiązanie. Kremacja pozwala także na ochronę zmarłego przed zbeszczeszczeniem w wyniku nielegalnej ekshumacji lub przez podziemne insekty. Urnę można złożyć zarówno w tradycyjnym grobie, jak i w katakumbach lub kolumbarium.

Opracowanie:

Lilia Zakład Pogrzebowy

Sosnowiec , mjr. Hubala-Dobrzańskiego 99C

Podziel się