Materiał Partnera Jak skutecznie usuwać kurz?

Jak skutecznie usuwać kurz?

Walka z kurzem nie musi przypominać walki z wiatrakami. Istnieje bowiem szereg sprawdzonych i niezawodnych sposobów, które mogą pomóc w jego opanowaniu w naszych przestrzeniach mieszkalnych. Jest to niezwykle ważne szczególnie w przypadku osób uczulonych na kurz, u których powoduje on podrażnienie śluzówek oraz kaszel, katar czy łzawienie oczu. Jak poradzić sobie z tego typu zanieczyszczeniami w naszych domach i mieszkaniach?

Ogranicz przedmioty gromadzące kurz

W przypadku osób szczególnie mocno odczuwających negatywny wpływ kurzu na organizm, warto zastanowić się, gdzie gromadzi się on najczęściej, potęgując reakcje alergiczne i przemyśleć ich usunięcie. Nikogo nie zaskoczy, że do „winowajców” należą przede wszystkim tkaniny, w tym grube, puchowe dywany, a także firany i obszerne zasłony. Jeśli jednak decydujemy się na ich obecność w mieszkaniu, musimy po prostu uzbroić się w cierpliwość. Konieczne będzie częste pranie, a także wytrzepywanie tych przedmiotów na zewnątrz.

Zakup płyn antystatyczny

Naszym sprzymierzeńcem w walce z kurzem może okazać się także płyn antystatyczny. Jest to produkt zazwyczaj niedrogi i wydajny, który zapobiega przed osiadaniem pyłów na meblach i innych przedmiotach. Tego typu preparaty zazwyczaj mają także właściwości odkażające, dzięki czemu jesteśmy w stanie dodatkowo pozbyć się szkodliwych bakterii.

Wyposaż się w ściereczki z mikrofibry

Mają one delikatną strukturę, przez co nie rysują mebli, dodatkowo znakomicie pochłaniają kurz, a także są trwałe i przy odpowiedniej pielęgnacji, nie musimy wymieniać ich nazbyt często. Jak przyznaje Anna Krywosz, prowadząca firmę sprzątającą Czystościmania w Rudzie Śląskiej, przy usługach czyszczenia wnętrz ściereczki z mikrofibry są pierwszym orężem do walki z kurzem oraz wszelkimi zanieczyszczeniami. Odradza ona natomiast puchowe szczotki, które tylko unoszą kurz, który natychmiast znajduje nowe miejsce, zanieczyszczając kolejne powierzchnie.

Nie zapomnij o ścianach i suficie

Kurz, o czym niestety często zapominamy, osadza się także na ścianach. Jeśli chcemy je oczyścić, najlepiej zrobić to lekko wilgotną szmatką przyczepioną do mopa. Oczywiście ważne jest to, czy mamy do czynienia ze zmywalną farbą; zwykła może w tym przypadku rozmazać się, narażając nas na konieczność ponownego malowania.

Walka z kurzem nigdy się nie kończy, jednak możemy znacząco ograniczyć jego negatywny wpływ na nasze życie. Warto w tym przypadku korzystać z popularnych i sprawdzonych metod efektywnego czyszczenia wnętrz, które są niezawodne od lat.

Opracowanie:

Czystościmania Anna Krywosz

Ruda Śląska , Solidarności 30b lok. 32

Podziel się