Materiał Partnera Jak skutecznie czyścić tapicerkę w samochodzie?

Jak skutecznie czyścić tapicerkę w samochodzie?

Tapicerka samochodowa narażona jest na wiele zabrudzeń, które często niezwykle trudno usunąć. Chodzi tu przede wszystkim o plamy z jedzenia, w tym okruchy i wylane napoje, pot, sierść zwierząt czy płyny eksploatacyjne przewożone w bagażniku. Nagromadzony brud sprawia, że po wielu miesiącach braku czyszczenia nasz samochód zaczyna nieprzyjemnie pachnieć i być prawdziwą bombą bakteryjną. Jak do tego nie dopuścić i jak czyścić tapicerkę w aucie?  

Sprzątaj na bieżąco

Aby uniknąć sytuacji, w której tapicerka samochodowa będzie nadawała się już tylko do wymiany, powinniśmy sprzątać ją na bieżąco. Zazwyczaj wystarczy szybkie użycie odkurzacza i szmatki, co pozwoli nam na pozbycie się najbardziej widocznych zabrudzeń. Tego typu zabiegi warto wykonywać przynajmniej raz w tygodniu, także jeśli rzadko korzystamy z naszego samochodu.

Papierosy? Poza samochodem

Niewielu kierowców-palaczy zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo tapicerka ich pojazdu przesiąka wonią tytoniu. Najczęściej likwidacji brzydkich zapachów mogą podjąć się tylko specjaliści w tym obszarze, którzy dysponują arsenałem odpowiednich środków oraz metod, pozwalających na przywrócenie samochodowi przyjemnej, neutralnej woni. Jak przyznaje Karolina Gramowska, prowadząca firmę Bizon zajmującą się czyszczeniem tapicerki samochodowej, najczęściej musi ona użyć mocnych, chemicznych preparatów, a także dokładnego prania.

Środki zabezpieczające

Nawet delikatnie traktowane i oszczędzane tapicerki samochodowe, niszczą się pod wpływem czasu, w tym działania promieni słonecznych czy drobnych otarć. Aby się przed nimi uchronić, dobrze jest korzystać z wysokiej jakości środków zabezpieczających, przeznaczonych szczególnie do skórzanej tapicerki. Warto spryskać nimi powłokę po każdym sprzątaniu, oczywiście zgodnie z zaleceniami producenta.

Sierść zwierzęca – usuwaj od razu

Jeśli w naszym samochodzie przewozimy zwierzaki, będą one pozostawiać po sobie sierść. Okaże się ona tym trudniejsza do usunięcia, im na dłuższy okres czasu ją pozostawimy. Dlatego też zaleca się, aby w samochodzie wozić specjalną rolkę lub szczotkę silikonową, dzięki której od razu będziemy mogli oczyścić pojazd.

Czyszczenie wnętrz samochodów osobowych nie jest łatwe i zazwyczaj wymaga bardziej zaawansowanych działań. Chodzi tu między innymi o pranie tapicerki samochodowej, które okresowo warto jest zlecić zewnętrznej firmie, która działanie to przeprowadzi profesjonalnie i fachowo. Dzięki temu pozbędziemy się nieprzyjemnych zapachów oraz szkodliwych bakterii i kurzu, które doskwierają szczególnie alergikom.

Opracowanie:

Bizon Karolina Gramowska

Solec Kujawski , Targowa 14

  • tel. 600 622 509

Podziel się