Artykuł sponsorowany Jak przygotować testament u notariusza?

Jak przygotować testament u notariusza?

Prawo dziedziczenia jest zawiłe i można w nim wyróżnić wiele wyjątków, dlatego coraz większa liczba osób zamiast stawiać na zwykły testament pisemny lub nawet ustny woli uregulować zapis ostatniej woli u notariusza. W jakiej formie powinien on być przygotowany? Czy jego sporządzanie zajmuje dużo czasu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Kto może przygotować testament?

Testament może przygotować każda osoba, która dysponuje pełną zdolnością do czynności prawnych. Nie może być to zatem osoba ubezwłasnowolniona lub też nieletnia. Zapis ostatniej woli charakteryzuje się również tym, że może być przygotowany tylko przez jeden podmiot. Dla przykładu testamenty tworzone wspólnie z małżonkiem są nieważne. Ostatnia wola wyrażona na piśmie nie podlega także pełnomocnictwom. Oznacza to, że spadkodawca nie może wyznaczać osoby, która odwoła lub zmieni postanowienia testamentu.

Jeśli chodzi zaś o skutki zapisu ostatniej woli, pojawiają się one nie wcześniej, niż dopiero po śmierci osoby, która stworzyła testament. Ten przygotowany u notariusza może być przez spadkodawcę modyfikowany za jego życia.

Rodzaje testamentów

Rodzajów testamentów jest wiele, a wśród nich wyróżnia się przede wszystkim testamenty własnoręczne oraz notarialne. W pierwszym przypadku, który zwany jest także testamentem holograficznym, spadkodawca musi zapis ostatniej woli wykonać samemu bez pomocy komputera czy maszyny. Wydruk i podpis pod nim według polskiego prawa prowadzą do nieważności pisma.

Inaczej jest w przypadku testamentów notarialnych. Te zazwyczaj przygotowywane są w formie cyfrowej, a następnie są drukowane. Pod tekstem umieszczany jest zaś podpis testatora, a pismo zostaje poświadczone jako akt notarialny. W takim przypadku nie podlega ono podważeniu i unieważnieniu.

Jak wygląda testament notarialny?

Ustawy nie określają dokładnie tego, co może a co nie powinno znaleźć się w testamencie. Istnieje zatem niepisana zasada swobody testowania, dzięki czemu spadkodawca może samodzielnie dysponować całym swoim majątkiem. Wybrać on może konkretną i dowolną osobę do dziedziczenia.

Forma testamentu notarialnego może przypominać osobisty list, listę wykazu majątku oraz treść sformułowaną w inny sposób. Jasno wykazywać musi ona ilość spadkobierców oraz rodzaj i wielkość ich udziałów w spadku.

Jak przygotowywany jest testament notarialny?

Tworzenie testamentu notarialnego to działanie stosunkowo krótkie. Treść może być na zlecenie klienta przygotowana przez notariusza, który stworzy ją według ściśle określonych wytycznych. Może ona zostać również dostarczona przez daną osobę. W pierwszej kolejności tacy specjaliści jak notariusz Karolina Ociepa-Szostek, dokładnie przedstawią klientowi prawa i obowiązki, oraz wszystkie informacje o notarialnych zapisach ostatniej woli. Dopiero później dochodzi do poświadczenia testamentu, który ma charakter aktu notarialnego.

Aby go stworzyć, należy zabrać ze sobą dowód osobisty lub paszport. Spadkodawca musi również zebrać dane wszystkich spadkobierców. Ważne są imiona, nazwiska, imiona rodziców, daty urodzeń oraz numery PESEL. W przypadku nieruchomości ważne są także numery księgi wieczystej, zaświadczenia ze spółdzielni mieszkaniowej lub inne dokumenty, które potwierdzą prawa do danego lokalu, gruntu itp.

Taksa notarialna

Maksymalna stawka wynagrodzenia notariusza za sporządzenie testamentu notarialnego bez VAT wynosi obecnie 50 złotych. W przypadku testamentów zawierających zapis zwykły i polecenie lub pozbawienie uprawnionego prawa do zachowku należy uiścić 150 złotych. Odwołanie testamentu to koszt 30 złotych a testament zawierający zapis windykacyjny wymaga opłaty 200 zł. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas