Artykuł sponsorowany Notarialne zabezpieczenie ceny sprzedaży

Notarialne zabezpieczenie ceny sprzedaży

Umowy notarialne, jakie towarzyszą niektórym transakcjom, wiążą się często z opóźnieniem płatności. Ma to miejsce np. przy zakupie nieruchomości. Jak zabezpieczyć się przed tym, aby po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży nowy właściciel naszych dóbr wywiązał się z obowiązku płatności? Prawo przewiduje rozwiązania, które warto wprowadzić.

Odroczenie płatności

W przypadku sprzedaży nieruchomości kodeks cywilny przewiduje tzw. przymus notarialny. Z uwagi na ceny nieruchomości nikt nie stawia się na podpisanie umowy z gotówką. Strony transakcji umawiają się najczęściej na przelew, a jego realizacja może trwać od kilku dni do nawet kilku tygodni, jeżeli w grę wchodzi finansowanie z kredytu.

Może to być problematyczne, ponieważ zgodnie z prawem strona nabywająca staje się właścicielem w momencie podpisania umowy. Jak zatem skłonić osobę, która została posiadaczem nieruchomości, aby wywiązała się z płatności? Czy polskie prawo zabezpiecza w jakiś sposób interesy sprzedającego? Ależ oczywiście! Jednym ze sposobów są tzw. trzy siódemki.

Jak zabezpieczyć interesy sprzedającego? „Trzy siódemki”

Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest poddanie strony kupującej egzekucji z art. 777 par. 1 pkt. 4 lub 5 kodeksu postępowania cywilnego, czyli zapis popularnie zwany „trzy siódemki”. Taki sposób powinna zaproponować każda dobra kancelaria notarialna.

„Trzy siódemki” polegają na tym, że kupujący składa oświadczenie, iż zobowiązuje się do uiszczenia opłaty w określonym terminie i poddaje się z tego aktu egzekucji na podstawie art. 777 kodeksu postępowania cywilnego.

Akt notarialny o tej treści można umieścić albo w umowie sprzedaży, albo osobno. Ujmujemy w nim zarówno konieczność zapłaty, jak i wydania oznaczonego przedmiotu, jeżeli z jakichś względów wydanie jest odroczone.

Na podstawie tego aktu sprzedający może uzyskać od sądu rejonowego klauzulę wykonalności i dzięki temu wszcząć egzekucję komorniczą.

Jak widać, prawo zabezpiecza obie strony transakcji. Warto korzystać ze swoich praw. Profesjonalne kancelarie notarialne bardzo ułatwiają realizowanie tych nie zawsze prostych operacji. Godną uwagi kancelarią jest www.notariusz-prawobrzeze.pl.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas