Materiał Partnera Jak odbywa się składanie materiałów do druku?

Jak odbywa się składanie materiałów do druku?

Przygotowywanie plików do druku składa się z wielu etapów. Profesjonalnie działania te określa się „składaniem materiałów”. Liczba koniecznych do przeprowadzenia kroków przed wysłaniem dokumentu do drukarni zależy od tego, o jakim rodzaju projektu mowa. Przygotowanie do druku zwykłego dokumentu urzędowego czy firmowego będzie wyglądało zupełnie inaczej niż działania podejmowane w celu wydrukowania broszury czy książki.

 

Czym jest DTP?

DTP to termin, którym określa się wszystkie działania przygotowawcze przeprowadzane na pliku do druku w profesjonalnych programach komputerowych. Najpopularniejszymi programami do obróbki materiałów poligraficznych są Adobe InDesign, Adobe Illustrator, Adobe Photoshop i Corel Draw w których wykonuje się projekty. Na przykład w Adobe InDesign dokonuje łamania oraz składania publikacji. Terminy te odnoszą się do zecerstwa, nieistniejącego już dzisiaj działu poligrafii. Współcześnie, w dużym skrócie, łamanie oznacza wprowadzanie tekstu do programu i komponowanie elementów graficznych, a składanie – formatowanie, choć bywa, że terminy te stosowane są wymiennie.

 

Czy można samemu złożyć materiały do druku?

Drukarnie wolą, gdy profesjonalny DTP-owiec zajmuje się składaniem materiałów, które zostaną im dostarczone, jednak zapotrzebowanie na wydruki poligraficzne jest tak wysokie, że coraz więcej osób podejmuje się samodzielnego projektowania, np. swoich wizytówek czy ulotek. Dlatego drukarnie udostępniają, najczęściej na swoich stronach internetowych, podstawowe wytyczne dotyczące prawidłowego składania materiałów do druku.

Pracownik drukarni AA Print z Mikołowa komentuje to następująco: Niestety, rzadko jest tak, że laik poradzi sobie ze złożeniem materiałów do druku, nawet kiedy dostarczymy mu szczegółowe wytyczne. To duży problem, ponieważ bez odpowiednio sformatowanego pliku nie możemy rozpocząć druku, co opóźnia cały proces i przyczynia się do powstawania frustracji po obu stronach. Dlatego w naszej drukarni wprowadziliśmy usługę DTP, z której mogą skorzystać klienci – wówczas zlecamy złożenie plików naszemu studiu graficznemu.

 

Na co zwrócić uwagę przy składaniu materiałów?

Najczęściej w wytycznych dostarczanych przez drukarnie znajdują się informacje dotyczące preferowanych:

  • formatów i wymiarów,
  • spadów (zazwyczaj 3 mm),
  • marginesów bezpieczeństwa (przynajmniej 5 mm),
  • przestrzeni kolorów (najczęściej CMYK),
  • rozdzielczości (300 ppi).

 

Wytyczne mogą różnić się nieco w szczegółach w zależności od wybranej firmy drukarskiej. Wymogi dotyczące składania materiałów do druku wynikają ściśle ze stosowanych na linii produkcyjnej rozwiązań technologicznych, dlatego ich przestrzeganie jest takie ważne.

Z reguły drukarnie potrzebują dokumentów zapisanych w rozszerzeniu .pdf, do którego można eksportować plik zarówno z profesjonalnych programów, takich jak InDesign, jak również z programu Microsoft Word, który nie jest rekomendowany do DTP, niemniej jest czasem w tym celu wykorzystywany, przede wszystkim przez osoby niedoświadczone.


Podziel się