Materiał Partnera Jak legalnie zatrudnić pracownika zza granicy?

Jak legalnie zatrudnić pracownika zza granicy?

Na polskich ulicach coraz częściej słychać obce języki. Nie da się ukryć, że wśród nich dominuje język ukraiński, gdyż to właśnie obywatele tegoż kraju chętnie przyjeżdżają do Polski w poszukiwaniu godziwej pensji i lepszego życia. Już niemal co drugie duże przedsiębiorstwo, wśród swojego personelu, posiada obcokrajowców i coraz więcej firm decyduje się na podobne rozwiązanie. W jaki sposób legalnie zatrudnić cudzoziemców?

Ukraiński pracownik- dobry pracownik

Pracownicy zza wschodniej granicy to dla wielu przedsiębiorców jedyna szansa na pozyskanie potrzebnych do pracy rąk. Statystyki podają, że już prawie 85% wszystkich zatrudnionych w Polsce cudzoziemców stanowią Ukraińcy. Większość z nich pracuje w rolnictwie, branży budowlanej, przemysłowej i gastronomicznej, czyli tam, gdzie Polacy nie bardzo chcą się zatrudniać. Praca w tych sektorach jest ciężka, wiąże się z dużą ilością godzin i nie zawsze adekwatną do obowiązków płacą. Dla pracowników z Ukrainy polskie zarobki są bardzo atrakcyjne i pozwalają na utrzymanie pozostałej w kraju rodziny i gromadzenie oszczędności. Ponadto- według pracodawców- Ukraińcy są bardzo sumiennymi, lojalnymi i dobrymi pracownikami.

Jakich formalności należy dopełnić, by zatrudnić w firmie cudzoziemca?

Obcokrajowcy, którzy chcą pracować w Polsce muszą posiadać zezwolenie na pracę. Dzięki uproszczeniu przepisów prawnych w 2017 roku, nasi wschodni sąsiedzi nie potrzebują wizy, by pojąć zatrudnienie na terenie Polski. W ramach procedury oświadczeniowej, pracodawca może złożyć oświadczenie, że powierza pracę cudzoziemcowi. Koszt rejestracji takiego pracownika wynosi 30 złotych, konieczne jest też poinformowanie urzędników, czy obcokrajowiec faktycznie podjął pracę. Od 2018 roku, pracodawca może też zatrudnić obcokrajowca tylko sezonowo wnosząc do urzędu stosowną opłatę. Trzeba jednak zaznaczyć, ze takie uproszczenie dotyczy jedynie zatrudnienia obywateli z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Mołdawii, Armenii i Gruzji.

Wielu pracodawców korzysta z usług firm pośredniczących takich jak np. Premium Consulting, które zajmują się legalizacją pobytu cudzoziemców w Polsce. Oferują one kompleksowe usługi związane z przygotowywaniem dokumentów niezbędnych do uzyskania wymaganych pozwoleń. Takie rozwiązanie zapewnia pracodawcy wiele korzyści. Przede wszystkim to ogromna oszczędność czasu, gdyż wszystkimi formalnościami zajmują się specjaliści. To również duże ułatwienie dla wielu firm, których właściciele nie orientują się w przepisach dotyczących legalnego zatrudniania obcokrajowców w swoim zakładzie. Firmy pośredniczące służą także fachowym doradztwem w zakresie zatrudniania cudzoziemców.

Podziel się