Materiał Partnera Jak znaleźć się na białej liście przedsiębiorców?

Jak znaleźć się na białej liście przedsiębiorców?

Jako klienci indywidualni chętnie korzystamy z propozycji znanych, sprawdzonych marek. Renoma firmy jest dla nas gwarancją jakości kupowanego produktu i daje nam pewność, że w razie niezadowolenia z zakupu, będziemy mogli skutecznie dochodzić naszych praw. W sektorze B2B profesjonalizm kontrahentów ma jeszcze większe znaczenie, nie dziwi więc fakt, że zawsze szukamy rzetelnych partnerów biznesowych.

Zaufanie w biznesie muszą popierać fakty

Jak sprawdzić, czy firma, z którą chcemy podjąć współpracę, jest uczciwa, rzetelna i niezawodna? Skąd wiedzieć, że transakcje - na niejednokrotnie bardzo duże kwoty - są bezpieczne, i że należności za wystawione faktury wpłyną na nasze konto w terminie?

Kwestię wiarygodności firmy możemy rozpatrywać też z drugiej strony. A mianowicie, jak przekonać potencjalnego wspólnika, że współpraca z nami jest dla niego opłacalna? Jak zdobyć bezcenne zaufanie inwestorów i klientów?

Podstawowym źródłem informacji na temat sytuacji finansowej podmiotu gospodarczego jest KRS. W nim znajdziemy najważniejsze dane dotyczące każdej zarejestrowanej działalności gospodarczej. Od września bieżącego roku KAS ma zamiar wdrożyć również tzw. białą listę podatników VAT. Niestety, oprócz suchych faktów i liczb, którymi dysponują urzędy, nie dowiemy się np., czy firma w terminie realizuje powierzone jej zlecenia i w jaki sposób dba o relacje ze swoimi współpracownikami.

Rzetelna firma – więcej niż uczciwy podatnik

Kiedy w grę wchodzą pieniądze, trzeba kierować się rozsądkiem. Zwłaszcza w relacjach biznesowych nie ma miejsca na „kredyty zaufania” i nieprzemyślane decyzje. Błędna ocena instytucji oraz przedsięwzięć może nieść ze sobą bardzo wysokie koszty. I nie mamy tutaj na myśli wyłącznie finansów.

W dzisiejszym świecie firmy muszą dbać o swój wizerunek mocniej, niż kiedykolwiek wcześniej. Klienci rozliczają producentów i dostawców usług nie tylko z jakości towarów dostarczanych na rynek, ale także ze sposobów, w jaki są one wytwarzane. Okazuje się, że ostatecznemu odbiorcy zależy na tym, by wspierać biznes odpowiedzialny społecznie, a więc taki, który nie szkodzi środowisku i jest uczciwy wobec swoich pracowników. Wejście w relacje z nieodpowiedzialnymi podwykonawcami, którzy nie przestrzegają takich zasad, może skutkować poważnymi stratami wizerunkowymi firmy.

Białe listy i certyfikaty wiarygodności

Czarne listy nieuczciwych pracodawców, przedsiębiorców i organizacji zwykle tworzone są oddolnie przez zawiedzionych klientów. Na takie zestawienia z łatwością można trafić w Internecie. I choć anonimowe opinie czasem nie znajdują poparcia w twardych faktach, tego rodzaju negatywny PR jest w stanie skutecznie nadszarpnąć reputację działalności.

Natomiast by znaleźć się wśród przedsiębiorców wymienianych na białych listach, a więc cenionych zarówno za jakość oferty, jak i styl działalności, stawianych jako wzór do naśladowania, trzeba postarać się nieco bardziej. Chcąc cieszyć się opinią przejrzystej firmy, nie można zdawać się na marketing szeptany – potrzebna jest weryfikacja z zewnątrz.

Aktualne wykazy najlepszych polskich przedsiębiorstw przygotowywane są w oparciu o profesjonalne programy certyfikacyjne. Wymiernych informacji na temat uczciwości przedsiębiorstw warto szukać na białej liście Programu Solidna Firma. Jak znaleźć się w tym zestawieniu?

Aby przedsiębiorstwo mogło otrzymać certyfikat solidności, musi po pierwsze – zgłosić się do programu, po drugie – pozytywnie przejść proces weryfikacji. Komisja certyfikacyjna sprawdza m.in. rzetelność w rozliczeniach z US i ZUS, stosunek organizacji do wymogów BHP i kodeksu pracy oraz styl relacji z klientami i kontrahentami. Taka analiza pozwala członkom kapituły ocenić, czy dane przedsiębiorstwo działa w sposób uczciwy i odpowiedzialny, a więc czy zasługuje na wyróżnienie certyfikatem Solidnej Firmy.

Z punktu widzenia przedsiębiorcy, ubieganie się o miejsce na białej liście Programu Solidna Firma nie jest trudne. Jeśli na co dzień firma działa uczciwie i odpowiedzialnie, weryfikacja komisji będzie jedynie formalnością.

Podziel się