Materiał Partnera Jak i gdzie najlepiej wyprać śpiwór?

Jak i gdzie najlepiej wyprać śpiwór?

Szukając najlepszego sposobu na wypranie śpiwora, szybko natrafimy na różnego rodzaju porady. Jedną z najważniejszych jest ta dotycząca konieczności omijania pralni chemicznych. Rzeczywiście – większość z nich nie jest przystosowana do prania śpiworów i jeśli nawet przyjmie go od nas, to nie możemy liczyć na dobre rezultaty jej działania. W najgorszym wypadku śpiwór może nawet ulec uszkodzeniu. Na szczęście istnieją placówki oferujące specjalistyczną usługę prania śpiworów.

Czy można wyprać śpiwór w warunkach domowych?

Wielu z nas, stojąc przed koniecznością wyprania śpiwora, rozważa wykonanie tej czynności w warunkach domowych. Na początku warto zastanowić się, czy w ogóle musimy prać cały śpiwór. Jak wiadomo, sprzęt tego rodzaju bardzo źle znosi zamoczenie i najlepiej prać go jak najrzadziej. Pozwoli to na zachowanie jego oryginalnych właściwości izolacyjnych zgodnych z zapewnieniami producenta. Powierzchniowe zabrudzenia możemy sczyścić bez prania całego śpiwora – za pomocą wilgotnej gąbki i odrobiny środka piorącego. Dopiero wtedy, gdy jesteśmy całkowicie pewni, że przy punktowym działaniu nie zdołamy całkowicie odświeżyć śpiwora, powinniśmy rozważyć wypranie go w całości. W domu najlepiej zrobić to ręcznie. Metoda ta jest najbezpieczniejsza, ale wymaga wanny i dużej ilości czasu. Dobrze jest także zakupić odpowiednie, specjalistyczne środki do prania.

Pranie śpiwora w pralce

Opcjonalnie możemy śpiwór wyprać w pralce. Musimy wówczas zwrócić uwagę na jej maksymalny załadunek – śpiwór nasączony wodą znacznie zwiększa swoją objętość i trudno go doprać w małej pralce. Nie powinniśmy prać śpiwora w temperaturze wyższej niż 30 stopni Celsjusza. Dobrze też, aby pralka była wyposażona w specjalny program do prania tkanin delikatnych. Aby uniknąć tzw. zbrylania się wypełnienia, każdy śpiwór musi być w trakcie suszenia pod naszym stałym nadzorem. Najlepiej co jakiś czas delikatnie strzepnąć śpiwór i rozbić powstające grudki wypełnienia. Proces suszenia śpiwora może potrwać nawet kilka dni. O wiele lepszym rozwiązaniem jest oddanie śpiwora do pralni wyspecjalizowanej w praniu takiego sprzętu – takiej jak pralnia Elbo. Nie marnujemy wówczas swojego czasu i uzyskujemy pewność, że śpiwór nie ulegnie żadnym uszkodzeniom. Trafi do nas całkowicie wyczyszczony i suchy. Niektóre z pralni wodnych oferują ponadto dodatkową usługę mającą na celu zwiększenie termoizolacji śpiwora, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku śpiworów puchowych. Dzięki wyborowi sprawdzonej pralni wodnej, możemy zatem zyskać podwójnie.

Podziel się