Materiał Partnera Jak efektywnie posprzątać mieszkanie po remoncie?

Jak efektywnie posprzątać mieszkanie po remoncie?

Ostatnie szlify i ruchy pędzlem po ścianach nie oznaczają jeszcze końca remontu. Tak naprawdę jego efektami można się cieszyć dopiero po uprzątnięciu zalegającego pyłu. To niełatwe zadanie, które wymaga właściwej techniki porządkowania przestrzeni. W tym celu przydadzą się między innymi dobry odkurzacz, mop, ścierki i specjalistyczne detergenty. Jak ich poprawnie użyć? O tym piszemy w poniższym artykule.

Najpierw sprzątanie na sucho

Pył i kurz to nieodłączne, a jednocześnie najbardziej uciążliwe skutki uboczne prac remontowych. Ich ogromne ilości powstają podczas takich czynności jak cyklinowanie podłóg, cięcie płytek czy szlifowanie ścian oraz sufitów. Nagromadzone zabrudzenia należy w pierwszej kolejności usunąć na sucho. Połączenie ich z wodą sprawi, że powstanie błoto, które będzie jeszcze trudniejsze do sprzątnięcia. Do sprzątania po remoncie przyda się specjalistyczny odkurzacz, najlepiej przemysłowy. Cechuje się on bowiem większą mocą oraz pojemnością, dlatego poradzi sobie również z niewielką ilością gruzu.

Podczas odkurzania należy pamiętać o zasadzie „z góry na dół”. Oznacza to, że najpierw zajmujemy się powierzchniami położonymi najwyżej, a dopiero w następnej kolejności tymi, które znajdują się w zasięgu naszego wzroku. Na samym końcu można zająć się posadzką, na którą opadnie kurz z górnych partii pomieszczenia. Niestety, jednorazowe odkurzenie może jednak nie wystarczyć, dlatego warto powtórzyć tę czynność dwa, a nawet trzy razy. Warto również pamiętać o uprzątnięciu w ten sposób wszystkich opróżnionych szaf, zanim ponownie umieścimy w nich ubrania i wszelkie sprzęty.

Dokładnie mycie powierzchni

Dopiero teraz przychodzi czas na sięgnięcie po wodę, mop oraz ścierki z mikrofibry, gąbki i odpowiednie detergenty. Wysoka jakość tych ostatnich też przesądzi o efektach naszych starań. Porządkowanie mieszkania po remoncie jest czasochłonne, a także wymaga właściwego podejścia, dlatego warto skorzystać z usług między innymi firmy sprzątającej Joanny Danielczak z Pucka. Środki czyszczące muszą być dopasowane do mytych powierzchni. Inne sprawdzą się do drewnianego parkietu, a jeszcze inne do konglomeratu czy też płytek ceramicznych.

Podczas mycia należy również zajmować się najpierw powierzchniami położonymi najwyżej, a na samym końcu dopiero podłogą. Pamiętajmy także o oknach wraz z framugami, drzwiach oraz listwach przypodłogowych. Przetarcia rzecz jasna wymagają także pozostawione w pomieszczeniu meble - nawet, jeśli zostały wcześniej zabezpieczone folią. Porządki warto zacząć od pomieszczenia, w którym odbywał się remont, a dopiero później przejść do kolejnych wnętrz. Tym samym ograniczymy rozprzestrzenianie się kurzu i pyłu po całym mieszkaniu.

Opracowanie:

Firma Sprzątająca Joanna Danielczak

Puck , Stary Rynek 32 lok. 1

  • tel. 537 835 980

Podziel się