Materiał Partnera Formalności związane ze śmiercią bliskiego – jak się przygotować?

Formalności związane ze śmiercią bliskiego – jak się przygotować?

Śmierć bliskiej osoby zawsze jest wydarzeniem przykrym i wstrząsającym, a dodatkowo często przychodzi do nas niespodziewanie. Jednak mimo smutku, który nas ogrania musimy znaleźć w sobie wystarczająco energii aby zorganizować pochówek i załatwić kilka niezbędnych formalności. Warto wiedzieć, jak działać, aby organizacja przebiegła sprawnie i nie przysporzyła nam dodatkowego stresu.

Jakie kroki należy podjąć po odejściu członka rodziny?

  1. Uzyskanie karty zgonu – jest to pierwszy i zdecydowanie najważniejszy dokument, który należy pozyskać po śmierci bliskiej osoby. Uzyskuje się ją bezpłatnie, a zostaje wypisana przez lekarza, który stwierdził zgon pacjenta.
  2. Zgłoszenie śmierci w urzędzie — zgon należy zgłosić w Urzędzie Stanu Cywilnego właściwym ze względu na miejsce śmierci danej osoby. Należy zrobić to w ciągu 3 dni, chyba że śmierć nastąpiła w wyniku choroby zakaźnej – wtedy jesteśmy zobowiązani zgłosić fakt śmierci w ciągu 24 godzin od momentu ustania funkcji życiowych. Po dopełnieniu tego obowiązku otrzymamy wystawiony Akt Zgonu.
  3. Ubieganie się o zasiłek pogrzebowy – jego wysokość wynosi aktualnie 4000 złotych. Możemy otrzymać go po śmierci małżonka, rodziców, ojczyma, macochy, własnych dzieci, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobionych, a także wnuków i rodzeństwa.
  4. Nabycie albo odrzucenie spadku — Z chwilą śmierci następuje tzw. otwarcie spadku, można go odziedziczyć albo odrzucić. Niezależnie od decyzji, musimy ją podjąć w ciągu 6 miesięcy od daty zgonu. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku składa się przed sądem, lub przed notariuszem.
  5. Ubezpieczenie – Jeśli członek naszej rodziny był ubezpieczony, możemy wtedy ubiegać się między innymi o tzw. rentę wyrównawczą.
  6. Zamknięcie innych spraw – trzeba pamiętać także o zamknięciu zobowiązań zmarłego takich jak zablokowania konta u operatora sieci komórkowej czy w banku.

Nabożeństwo kościelne oraz pogrzeb

Bardzo istotnym aspektem jest załatwienie spraw związanych z pochówkiem na cmentarzu. Istnieją tutaj dwa rozwiązania:

  • Pogrzeb o charakterze wyznaniowym — tutaj jesteśmy zobowiązanie skontaktować się z księdzem i ustalić kwestie związane z nabożeństwem żałobnym oraz wyborem kwatery.
  • Pogrzeb świecki – tutaj konieczny jest kontakt bezpośrednio z administracją cmentarza w celu wykupienia kwatery.

Sprawy urzędowe potrafią być nie tylko męczące, ale przede wszystkim czasochłonne. Warto więc w tych trudnych chwilach ułatwić sobie życie i przekazać to zadanie specjalistom takim jak Zakład pogrzebowy OMEGA z Kętów w województwie małopolskim. Świadczą oni kompleksowe usługi pogrzebowe i pomagają rodzinie w organizacji pochówku już od pierwszych formalności. Takie rozwiązanie pozwoli nam skupić się na żałobie i da możliwość spędzenia tych ciężkich chwil z najbliższą rodziną.

Opracowanie:

Podziel się