Materiał Partnera Co warto wiedzieć o pochówku kremacyjnym?

Co warto wiedzieć o pochówku kremacyjnym?

Kremacja staje się coraz częściej wybieranym rozwiązaniem w zakresie pochówku. Spopielenie zwłok realizowane jest jednak przez wybrane zakłady pogrzebowe, które dysponują odpowiednim piecem. Konieczny jest też wybór właściwej urny, dopełnienie wszystkich niezbędnych formalności czy organizacja ceremonii pogrzebowej. Co jeszcze warto wiedzieć o pochówku kremacyjnym?

Proces kremacji

Decyzja o takiej formie pochówku wiąże się z przeprowadzeniem spopielenia zwłok. Procesu tego dokonuje się w specjalnym piecu kremacyjnym, którym dysponują niektóre z zakładów pogrzebowych. Takie rozwiązanie wymaga również dopasowania odpowiedniej trumny. Nierzadko są one wykonywane z tektury, jednak istnieje możliwość wyboru np. trumny z drewna sosnowego nawet w przypadku pochówku kremacyjnego. Warto też pamiętać o konieczności usunięcia wszelkich urządzeń elektronicznych przy kremacji, co wiąże się również z wyjęciem rozrusznika serca, jeśli znajdował się on w ciele zmarłej osoby.

Sama kremacja przebiega obecnie w pełni automatycznie, a proces spopielenia zwłok jest dzięki temu rozwiązaniem przede wszystkim tańszym od tradycyjnego pochówku w trumnie. Wszelką pomoc w tym zakresie oferuje zakład pogrzebowy Bożena Witwicka, który dysponuje odpowiednim piecem kremacyjnym oraz jest producentem trumien, w tym także modeli przeznaczonych właśnie do pochówku kremacyjnego. Czy jednak w takiej sytuacji ceremonia pogrzebowa może wyglądać dokładnie tak, jak w przypadku złożenia ciała w trumnie do ziemi?

Ceremonia pogrzebowa w przypadku kremacji

Po przeprowadzeniu procesu spopielenia zwłok prochy zmarłej osoby trafiają do wybranej wcześniej przez bliskich urny. Zgodnie z obowiązującym prawem nie jest możliwe rozsypanie prochów w wybranym przez rodzinę miejscu czy zabranie urny ze sobą. Konieczne jest zrealizowanie pochówku poprzez złożenie urny w ziemi, czyli dokładnie tak, jak w przypadku tradycyjnej ceremonii pogrzebowej. Prochy można umieścić także w specjalnym kolumbarium. Ważnym elementem pochówku kremacyjnego jest wybranie wspomnianej urny.

Dobre zakłady pogrzebowe zajmujące się również kremacją dysponują wieloma typami urn, co pozwala dopasować je nie tylko do możliwości finansowych bliskich zmarłej osoby, ale też indywidualnych preferencji. Urny wykonuje się z różnych materiałów. Dostępne są wyroby metalowe, ceramiczne, ale również kamienne. Bardzo często wybierane są urny granitowe, które wyróżniają się eleganckim wyglądem. W przypadku złożenia urny na cmentarzu warto zadbać także o wybór właściwego nagrobka. Również i w tym zakresie należy skierować się do sprawdzonego zakładu pogrzebowego.

Opracowanie:

Zakład pogrzebowy Bożena Witwicka

Wrocław , Borowska 254

Podziel się