Artykuł sponsorowany Formalności niezbędne przy organizacji pogrzebu

Formalności niezbędne przy organizacji pogrzebu

Formalności związane z pogrzebem to dla rodziny pogrążonej w żałobie najtrudniejszy etap organizacji pochówku. Do przygotowania pogrzebu ukochanej osoby konieczne jest uzyskanie kilku dokumentów, podobnie jak do uzyskania zasiłku pogrzebowego. Strona formalna to bez wątpienia kluczowy element każdej ceremonii pogrzebowej.

Jakie dokumenty są potrzebne do organizacji pogrzebu?

Śmierć osoby bliskiej zawsze wiąże się ze smutkiem, a niejednokrotnie także traumą. Wiele osób pogrążonych w żałobie nie jest w stanie zając się organizacją pochówku, a tym bardziej przygotowaniem wszystkich niezbędnych dokumentów. Jest to w pełni zrozumiałe, dlatego pomoc z formalnościami oferują domy pogrzebowe. Firma usługi pogrzebowe Rybarczyk Paweł Kraus z Głogowa początki swojej działalności datuje na 1945 rok. Przez te wszystkie lata pracownicy zakładu służą pomocą przy zajmowaniu się niezbędnymi do pochówku formalnościami.

Aby móc pochować zmarłą osobę, konieczna jest karta zgonu, który wystawia lekarz po śmierci pacjenta. Z tym dokumentem w przeciągu trzech kolejnych dni należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego, który wydaje Akt Zgonu. Do urzędu może zgłosić się osoba z rodziny – dzieci lub współmałżonek. Oprócz karty zgonu trzeba wziąć ze sobą także dokumenty tożsamości – swój i zmarłego.

Następnym krokiem związanym z organizacją pochówku jest wizyta w zakładzie pogrzebowym. Wspomniany wcześniej dom pogrzebowy z Głogowa wymaga wykazania karty zgonu, aktu zgonu, dokumentów tożsamości, numeru PESEL oraz aktu małżeńskiego lub aktu urodzenia – w zależności czy od tego, czy jesteśmy współmałżonkiem, czy dzieckiem zmarłego. Należy także pobrać od pracodawcy zaświadczenie potwierdzające okres zatrudnienia zmarłego.

Dokumenty potrzebne do otrzymania zasiłku pogrzebowego

Wniosek o zasiłek pogrzebowy należy złożyć przed upływem 12 miesięcy od śmierci bliskiego. Członkom rodziny, którzy podlegają ubezpieczeniu, przysługuje zasiłek w wysokości 4000 zł. Pomoc w uzyskaniu zasiłku pogrzebowego oferują domy pogrzebowe, dlatego tak ważne jest wykazanie wszystkich potrzebnych dokumentów – oprócz wcześniej wymienionych potrzebne będą także wypełniony wniosek o zasiłek pogrzebowy, zaświadczenie potwierdzające ubezpieczenie zmarłego lub kogoś z rodziny, oryginały rachunków potwierdzających poniesione koszty, a jeśli pogrzeb będzie kredytowany, to niezbędne są także wszystkie dane z dowodu osobistego osoby zajmującej się pochówkiem. Zasiłek pomoże sfinansować konieczne wydatki, a więc zakup trumny czy też płyty nagrobka. ZUS wypłaca należność w ciągu miesiąca od dokonania formalności.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas