Materiał Partnera Drukarki 3D – praktyczne zastosowania drukarek trójwymiarowych

Drukarki 3D – praktyczne zastosowania drukarek trójwymiarowych

O drukarkach 3D słychać już dawno i coraz częściej. Technika ta dosyć mocno wtargnęła na rynek, a urządzenia profesjonalne w doświadczonych rękach dają wymierne zastosowania. Przyjrzyjmy się, gdzie i jak wykorzystać możliwości takich urządzeń.

Drukarka 3D to urządzenie, które potrafi wyprodukować w warunkach małej firmy elementy trójwymiarowe z tworzywa sztucznego. Robi no na zasadzie druku, to znaczy element powstaje krok po kroku poprzez dodawanie kolejnych płynnych punktów konstrukcji. Te na zewnątrz zastygają, łącząc się w określonym miejscu z poprzednimi i tworząc pożądaną strukturę i kształt. Całość sterowana jest komputerem z zawartym z nim projekcie i sterowniku urządzenia. O powodzeniu tej metody wytwarzania zadecydował rozwój technologii – kompozyty, z których drukowany jest przedmiot oraz wysoka dokładność elementów wykonawczych drukarki.

Obszary zastosowań drukarek trójwymiarowych

Istnieją dwa główne obszary zastosowań nowoczesnych drukarek 3D:

  • Prototypowanie konstrukcji,
  • Wytwarzanie elementów gotowych.

Prototypowanie w technologii druku 3D jak mówi właściciel firmy Three Arrows Michał Kuroś, etap ten ma za zadanie pokazać fizycznie żywą koncepcję projektu dla klienta czy działu handlowego. Strona wytrzymałościowa czy mechaniczna leży tutaj na drugim planie i ma mało istotne znaczenie. Model często wytworzony jest w skali mniejszej niż planowany egzemplarz końcowy, choć nie zawsze tak jest. Ograniczeniem jest tutaj budżet zamawiającego czy wielkość maszyny drukującej. Ten rodzaj zastosowań spotykany jest często na różnego rodzaju targach branżowych firm produkcyjnych.

Drukowanie przestrzenne gotowych produktów musi być wytrzymałe

Projektowanie i drukowanie 3D w ramach produkcji gotowych elementów 3D musi spełniać nie tylko wymogi gabarytowe, ale też wytrzymałościowe. Drukarki 3D radzą sobie i z tym zadaniem. Kluczem do sukcesu jest właściwy materiał produkcyjny oraz ewentualna obróbka końcowa, już poza drukarką. Niebagatelne znaczenie ma tutaj doświadczenie w obsłudze drukarek 3D, dlatego warto korzystać z usług profesjonalnych firm specjalizujących się w tworzenie prototypów i produkcji małoseryjnej.

Druk 3D daje możliwość wyprodukowania elementu niezdobywalnego na rynku czy wdrożenie serii produkcyjnej przy małych kosztach inwestycyjnych. Te cechy sprawiają, że zadania te mają charakter jednostkowy lub krótkoseryjny. W przypadku takich ilości, użycie metody druku 3D jest jak najbardziej opłacalne.

Istotnym elementem wytwórstwa metodą druku przestrzennego jest projekt komputerowy. Wykonywany jest on w programach typu CAD. Od wprawy projektanta oraz jego wyobraźni przestrzennej i znajomości procesu produkcji zależeć będzie efekt końcowy druku 3D.

Zastanawiając się nad inwestycją w drukarkę 3D warto zadać sobie pytanie, jak często będziemy jej używać i czy stać nas na zapewnienie etatu do jej obsługi. Najczęściej bowiem firmy do swych projektów stosują metodę zlecania takiej produkcji w wyspecjalizowanych firmach usługowych. Obniża to koszty i daje pewność jakości elementu końcowego.

Opracowanie:

Three Arrows Michał Kuroś

Mielec , Kazimierza Wielkiego 4

Podziel się