Materiał Partnera Na czym polega druk cyfrowy?

Na czym polega druk cyfrowy?

Drukowanie cyfrowe rewolucjonizuje świat poligrafii – według statystyk w Europie drukowanie cyfrowe obejmuje około 30% rynku poligraficznego. Druk cyfrowy to przenoszenie danych zawartych w pliku cyfrowym za pomocą specjalnych maszyn i środków barwiących na wybrane podłoże. To alternatywa do klasycznych technik, gdzie nośnikiem obrazu jest forma drukowa. Co warto wiedzieć o druku cyfrowym?

Rodzaje druku cyfrowego

Drukiem cyfrowym nazywamy najczęściej wyłącznie druk bezuderzeniowy, w którym żadna forma nie jest dociskana do zadrukowywanego materiału. W zagranicznej literaturze mówimy tu o technologii computer-to-print, czyli od komputera do drukowania (w domyśle: bezpośrednio). Nie ma formy materialnej, a jedynie forma cyfrowa lub obraz utajony. W przypadku tej technologii możemy dokonywać zmian informacji w trakcie drukowania. Niektórzy poligrafowie do druku cyfrowego zaliczają także technologię computer-to-press, czyli od komputera do formy. W tej technologii wykorzystywana jest materialna forma drukowa, która jest wytwarzana bezpośrednio w maszynie drukującej, jednak nie ma tu możliwości w trakcie drukowania dokonywać zmian informacji.

Co charakteryzuje nowoczesne drukarki cyfrowe do etykiet?

Rynek poligraficzny na przestrzeni lat wyraźnie się różnicuje ze względu na oczekiwania konsumentów. Dostępne są więc drukarki cyfrowe np. do druku książek, inne do druku ulotek, a jeszcze inne do druku etykiet. By bliżej przyjrzeć się, czym charakteryzują się nowoczesne drukarki cyfrowe, skoncentrujemy się na tych ostatnich, a konkretniej na maszynie, która zajęła I miejsce  jako „Najlepsza drukarka etykiet” w zestawieniu EDP 2018 (European Digital Press Assotiation). Jak mówi nam przedstawiciel firmy Reprograf z Warszawy, to urządzenie o szerokiej gamie funkcji i przepustowości, idealne do drukowania etykiet na różnego rodzaju opakowania, w tym opakowania na żywność. Etykiety do pakowania żywności w większości krajów muszą spełniać surowe normy bezpieczeństwa. Dzięki opracowanym rozwiązaniom podczas drukowania nie czuć typowych zapachów atramentów, a cały proces jest bezpieczny. Omawiana cyfrowa drukarka do etykiet umożliwia wydruk nawet najmniejszych detali, więc sprawdza się nie tylko w przemyśle spożywczym, ale także w farmaceutycznym, np. do drukowania drobniutkich etykietek na ampułki. Podsumowując, drukarki cyfrowe to doskonałe rozwiązanie do druku masowego, przy czym dodatkowy atut to możliwość dokonywania zmian w trakcie całego procesu, edytując „elektroniczną formę”, a konkretniej dane zawarte w plikach cyfrowych.

Podziel się