Materiał Partnera Druk cyfrowy i offsetowy

Druk cyfrowy i offsetowy

Druk offsetowy oraz druk cyfrowy to pojęcia, które na pierwszy rzut oka mówią nam bardzo niewiele. A na pewno trudno by nam było określić zasadniczą różnicę między tymi formami druku. Dlatego postanowiliśmy nieco przybliżyć oba pojęcia w dzisiejszym artykule. Opiszemy dokładnie czym charakteryzuje się druk offsetowy i cyfrowy oraz jakie są między nimi różnice.

Czym jest druk cyfrowy?

Druk cyfrowy należy do najbardziej popularnych form wydruku. Oferowany jest zarówno przez drukarnie stacjonarne jak i internetowe. Metoda druku cyfrowego opiera się na działaniu elektrofotograficznej maszyny drukarskiej. Urządzenie to tworzy wydruk na podstawie danych, które są przesyłane bezpośrednio z komputera. Dzięki temu możliwa jest realizacja różnorodnych projektów. Klient może dostarczyć projekt do wydruku na dowolnym nośniku cyfrowym. Co istotne druk cyfrowy nie wymaga pośrednich nośników czy też form drukarskich. Dzięki temu możliwa jest realizacja zleceń w sposób szybki oraz ekonomiczny. Sam proces realizacji zlecenia bardzo przypomina druk laserowy. Zasadniczą różnicą jest uzyskanie dużo lepszej jakości w znacznie krótszym czasie. Jedną z podstawowych zalet tej metody jest możliwość ekspresowego wydruku np. ulotek czy wizytówek. Realizacja zlecenia odbywa się niejako od ręki. Wydruki wykonane metodą cyfrową mogą być niemal natychmiast poddane dalszej obróbce. Na uwagę zasługują także atrakcyjne ceny usług związanych z drukiem cyfrowym. Druk cyfrowy może być wykorzystywany do projektów o rozmaitych podłożach i gramaturach. Ponadto metoda ta pozwala na personalizację, czyli zamieszczania na wydrukach zmiennych danych.

Czym jest druk offsetowy?

Druk offsetowy nazywany jest również techniką tzw. druku płaskiego. Oznacza to, że poszczególne elementy matrycy drukarki offsetowej są umieszczone na tym samym poziomie. Druk offsetowy wykorzystuje zjawisko wzajemnego odpychania się czynników drukujących oraz niedrukujących. Ta technologia pozwala na szybką i tanią realizację wydruków. Szczególnie jeśli mamy na myśli dużą liczbę odbitek. Wykorzystywana w druku offsetowym matryca jest wykonana z lekkiego aluminium. Zakłada się ją na specjalny cylinder. Dzięki temu może przekazywać obraz projektu na pokryty gumą bęben. Z powierzchni bębna obraz jest przenoszony na wybrane podłoże (np. papier kredowy). Druk offsetowy umożliwia szybką i tanią realizację zlecenia na różnego rodzaju materiałach jak papier powlekany, offsetowy czy kartony. W czasie drukowania offsetowego forma drukowa jest unieruchamiana w specjalnym cylindrze formowym. Następnie farba z formy przenoszona jest na podłoże przy wykorzystaniu tzw. obciągu gumowego. Cały proces jest wspomagany przez docisk stalowego cylindra. Forma drukowa wykorzystywana w druku offsetowym wymaga specjalnej obróbki w celu uzyskania pożądanych efektów wydruku. Do druku wykorzystywane są specjalne farby (maziste i olejowe). Charakteryzują się one wysoką intensywnością. To zapewnia dużą dokładność wydruku. Druk offsetowy idealnie sprawdza się do produkcji plakatów, katalogów, ulotek czy map.

Różnice między drukiem cyfrowym i offsetowym?

Fundamentalną różnicą między obiema technikami jest wielkość nakładu. Druk offsetowy jest stosowany przy dużych nakładach. Druk cyfrowy idealnie sprawdza się przy małych nakładach. W przypadku druku offsetowego realizacja małego nakładu byłaby zbyt kosztowna. Druk cyfrowy umożliwia personalizację poszczególnych egzemplarzy wydruku. Dotyczy to na przykład wizytówek czy zaproszeń. Na każdym wydruku mogą być zamieszczone odmienne dane. W przypadku druku offsetowego taka personalizacja nie będzie możliwa. Z drugiej strony druk offsetowy gwarantuje wyższą jakość. Warto jednak wiedzieć, że wraz z rozwojem technologii te różnice jakościowe stopniowo się zacierają. Szukając drukarni, która oferuje kompleksowe usługi wydruku cyfrowego i offsetowego, warto skorzystać z pomocy firmy Bingraf s.c. z Ożarowa Mazowieckiego. Duże doświadczenie oraz doskonałe zaplecze techniczne pozwala zagwarantować najwyższej jakości wydruki w konkurencyjnych cenach.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas