Artykuł sponsorowany Dlaczego lepiej sporządzić testament u notariusza niż samodzielnie?

Dlaczego lepiej sporządzić testament u notariusza niż samodzielnie?

Właściwe udokumentowanie swojej ostatniej woli jest niezwykle istotne. Zaniedbanie podczas tej czynności może wygenerować bardzo poważne problemy prawne z realizacją woli spadkodawcy. Przepisy nie narzucają nikomu żadnej ustalonej formy, wręcz przeciwnie. Testament można napisać odręcznie lub przekazać ustnie, jednak jeżeli zależy nam na pewności realizacji woli, lepiej zrobić to u notariusza. W artykule opisujemy dlaczego.

Testament notarialny – regulacje prawne

Wszelkie kwestie związane z regulacją zasad tworzenia testamentu notarialnego zostały szczegółowo opisane w ustawie Kodeks Cywilny. Najważniejszą kwestią jest wyróżnienie, że testament sporządzony u notariusza, jako jedyny, jest traktowany jako dokument urzędowy, co w sposób oczywisty stawia go (w kontekście dowodowym) wyżej niż inne rodzaje dokumentów, które stanowić mają poświadczenie ostatniej woli spadkodawcy. Mimo że taki rodzaj sporządzenia aktu może okazać się trudniejszy, aniżeli własnoręczne spisanie ostatniej woli, i oczywiście wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów, to jako jedyna forma gwarantuje poczucie bezpieczeństwa o realizację ostatniej spadkodawcy. Zapytaliśmy katowickiego notariusza o to, czy korzystanie z możliwości poświadczenia autentyczności testamentu w Kancelarii Notarialnej wiąże się z wyższym poziomem skomplikowania całej procedury? Odpowiedział nam, że absolutnie tak nie jest. Jest to jedna z głównych obaw moich klientów, która nie ma żadnych racjonalnych podstaw. Oczywiście wysoki formalizm spraw załatwianych w Kancelarii może wydawać się skomplikowany, ale w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Zawsze wyjaśniam, że do sporządzenia testamentu notarialnego nie potrzeba specjalistycznej wiedzy i wystarczy dosłownie zarys tego, co komu ma zostać przekazane. Resztę spraw formalnych załatwiają pracownicy Kancelarii.

Zalety testamentu notarialnego

Najważniejszą korzyścią dla spadkodawcy jest minimalizacja ryzyka związanego z próbą podważenia zapisów testamentowych. Osoba, która została pominięta w zapisach, musi się naprawdę nagimnastykować, aby udowodnić przed Sądem, że testament należy podważyć. Czynności sprawdzające wykonywane w Kancelarii Notarialnej eliminują ryzyko powstania jakichkolwiek błędów formalnych, więc podważenie ostatniej woli zmarłego możliwe jest praktycznie wyłącznie wtedy, kiedy nie był on szczery z Notariuszem. W pozostałych przypadkach praktycznie nie da się podważyć zapisów testamentowych. Kolejną korzyścią wynikającą ze sporządzenia testamentu notarialnego jest pewność, że w przypadku zaistniałych okoliczności ustalonych z Kancelarią, treść zapisów ujrzy światło dzienne. Tak więc nie ma ryzyka, że ostatnia wola zmarłego gdzieś się zapodzieje lub też jej odczytanie zostanie świadomie zatajone.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas