Artykuł sponsorowany Czym jest i do czego służy rolba?

Czym jest i do czego służy rolba?

W sezonie zimowy w wielu miastach pojawiają się rekreacyjne lodowiska, na których miłośnicy jazdy na łyżwach mogą oddać się swej pasji. W specjalnych ośrodkach sportowych lodowiska obecne są przez cały rok. W obu przypadkach do utrzymania tafli lodu w należytym stanie używa się urządzeń zwanych rolbami. Czym one są? Czym jest rolba?

Rolbą nazywamy pojazd wykorzystywany do odświeżania tafli lodowiska. Są to specjalistyczne urządzenia przeznaczone tylko i wyłącznie do jednego zadania - utrzymania równej tafli lodowiska. Rolby wyposażone są w różnego rodzaju napędy, dzięki czemu mogą być wykorzystywane na obiektach otwartych jak również w obiektach zamkniętych. Rolba napędzana jest przy pomocy silników spalinowych i systemów hydrauliki lub przy pomocy silników elektrycznych. -Mimo, że rolby nie przemieszczają się po lodzie z dużą prędkością, ich koła wyposażone są w kolce zapewniające lepszą przyczepność do podłoża i stabilność w zakrętach, która jest niezbędna do zachowania precyzji pracy urządzenia – wyjaśnia specjalista z firmy Elcat. Pierwszym, który skonstruował rolbę, był amerykański przedsiębiorca o włoskich korzeniach – Frank J. Zamboni. Stworzenie pojazdu spełniającego jego oczekiwania zajęło mu pięć lat i udało się dopiero w roku 1947.

Jakie są zastosowania rolby?

Rolba wykonuje w procesie odświeżania lodu kilka prac. Najważniejszym jest wyrównanie powierzchni lodowiska. Maszyna wyposażona jest w specjalne noże, które wyrównują taflę lodu, zebrany śnieg gromadzi się za nożem gdzie przez system ślimaków transportujących przenoszony jest do górnego zbiornika w którym zostaje przetransportowany poza obręb lodowiska do topielnika, czyli w miejsce, w którym mogże się rozpuścić i trafić do kanalizacji. Równocześnie, w tylnej części rozprowadzana jest ciepła woda która wypełnia pozostałe zagłębienia w tafli lodu. Woda wypełnia zagłębienia wyżłobione przez ostrza łyżew, topi ostre krawędzie lodu oraz drobinki śniegu, które nie zostały zebrane wcześniej. W efekcie tych zabiegów tafla lodu uzyskuje pożądaną gładkość, niezbędną do utrzymania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy po lodzie. Najnowsze maszyny posiadają również inne systemy pozwalające utrzymać profesjonalną jakość lodu takie jak; frezy boczne do ścinania lodu przy bandach, systemy mycia lodu oraz proporcjonalnego dozowania wody co ma istotne znaczenia zwłaszcza w zakrętach.

Do profesjonalnych zastosowań wykorzystuje się również specjalistyczne przystawki takie jak; rozpryskiwacze wody do równomiernego budowania tafli lodu, urządzenia do malowania tafli lodu, frezarki niwelujące naprężenia lodu itp. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas