Artykuł sponsorowany Na czym polega proces ostrzenia pił tarczowych do drewna?

Na czym polega proces ostrzenia pił tarczowych do drewna?

Obróbka drewna to dla wielu wyzwanie, któremu sprostać pomagają specjalistyczne, wysokiej jakości narzędzia i akcesoria z branży ciesielskiej, jak np. piły tarczowe do drewna. Codzienna eksploatacja pił tarczowych sprawia, że z czasem skuteczność ich pracy spada, tarcze tępią się i należy je odpowiednio zregenerować, by przywrócić im fabryczną jakość. Jak prawidłowo ostrzyć piły tarczowe do drewna?

Kiedy należy poddać piłę tarczową profesjonalnemu ostrzeniu?

W przypadku wielu obrabiarek do drewna największemu zużyciu podczas prac stolarskich podlegają piły tarczowe. W momencie, kiedy podczas pracy piła tarczowa będzie pozostawiała wyrwania, a sam materiał zaczynie palić, oznacza to, że ostrza pilarki stolarskiej wymagają ostrzenia. W przypadku specjalistycznych narzędzi stolarskich jak piły tarczowe, frezy czy wiertła do drewna stałe kupowanie nowych części wymiennych byłoby niepotrzebnym wydatkiem, zwiększeniem kosztów produkcyjnych. Celem optymalizacji pracy zakładów stolarskich zaleca się kupno najwyższej jakości materiałów eksploatacyjnych do drewna i poddawanie ich okresowemu ostrzeniu.

Warto tu zaznaczyć, iż korzystając z usług specjalistycznych firm oferujących ostrzenie narzędzi do drewna, jak np. spółka Andro, mamy pewność, że tarczom i innego rodzaju narzędziom do obróbki drewna przywrócona zostanie fabryczna jakość. Ostrzenie pił do drewna powinno być przeprowadzone specjalistycznymi ostrzałkami do drewna, które można sterować (programować) komputerowo. Tylko zaawansowane technologicznie ostrzałki pozwalają krawędziom tnącym przywrócić właściwą jakość cięcia. Nie bez znaczenia jest tu również doświadczenie i wiedza merytoryczna operatorów maszyn ostrzących, dlatego samodzielne przeprowadzenie ostrzenia pił tarczowych do drewna jest praktycznie niewykonalne.

Jak ostrzy się piły tarczowe do drewna?

Podstawową zasadą podczas ostrzenia pił tarczowych do drewna jest jej właściwe przygotowanie do samego procesu. Chodzi o oczyszczenie pił tarczowych z wszelkich zabrudzeń. Usunąć należy nie tylko zanieczyszczenia mechaniczne, ale również zabrudzenia na blacie piły takie jak przypalenia, czy też ślady żywicy. Ważne jest poddanie pił profesjonalnemu oczyszczaniu, gdyż zabrudzenia mogą i zwykle znajdują się zarówno z przodu zębów, jak i za zębami piły. Tylko wymyta piła może zostać poddana następnemu etapowi ostrzenia, czyli weryfikacji stanu fizycznego piły. Należy zweryfikować, czy na pile nie występują żadne uszkodzenia korpusu, bądź też ostrzy, które wykluczałyby ją z dalszej bezpiecznej eksploatacji. Uszkodzonych fizycznie pił nie poddaje się ostrzeniu, gdyż użytkowanie wyszczerbionych, zdeformowanych z różnych powodów pił tarczowych ze względów bezpieczeństwa nie można dalej użytkować.

Mycie pił odbywa się w specjalnie do tego celu skonstruowanych myjkach ultradźwiękowych i odpowiedniej chemii do czyszczenia narzędzi do drewna. Dobierając odpowiednio do rodzaju piły odpowiednie ściernice i automaty ostrzące, kalibruje się odpowiednio ostrzałki. Dajmy na to, przy piłach z  ostrzem z węglika należy stosować się zasady, że ostrzenie należy wykonywać od „czoła” ostrza i od „tyłu” ostrza. Mówiąc inaczej, ostrzenie powinno przebiegać od natarcia i przyłożenia w stosunku 1:3 (1 od natarcia i 3 razy więcej od przyłożenia). Od klasy samej piły tarczowej zależeć będzie ile razy dany egzemplarz może podlegać ostrzeniu. Te najwyższej klasy można ostrzyć nawet do 15 razy.

Opracowanie:

Andro Andrzej Ściubski, Renata Ściubska Sp.j.

Zabrze , Staropolska 16

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas