Artykuł sponsorowany Na co zwracać uwagę kupując piłę łańcuchową?

Na co zwracać uwagę kupując piłę łańcuchową?

Wbrew pozorom piły łańcuchowe stanowią niezwykle przydatne narzędzie, którego zalety docenią, nie tylko profesjonalni drwale, podczas prac leśnych, ale również posiadacze przydomowych sadów, ogrodów, a nawet właściciele pieców opalanych drewnem – gdy trzeba pociąć na mniejsze kawałki dostępny materiał. Nie da się jednak ukryć, że współczesny rynek oferuje nam szeroki wachlarz produktów, a co za tym idzie wybór odpowiedniego dla nas narzędzia nie należy do najłatwiejszych. Na co zatem zwracać uwagę planują zakup piły łańcuchowej?

Spalinowa, elektryczna, a może akumulatorowa

Pielęgnacja sadu lub przydomowego ogrodu, przycinanie gałęzi, wycięcie drzewa lub przygotowanie opału to tylko niektóre z wielu czynności, które byłyby zdecydowanie bardziej czasochłonne gdyby nie piły łańcuchowe, zwane także pilarkami. Niemniej jednak zanim podejmiemy decyzję o zakupie tego narzędzia musimy pamiętać, że wybór odpowiedniej pilarki powinien zależeć przede wszystkim od rodzaju prac, jakie będziemy nimi wykonywać. Wynika to z faktu, że inne parametry powinna posiadać piła, którą będziemy wykorzystywać okazjonalnie do podcięcia kilku gałęzi, a inne w przypadku wycinania drzew lub cięcia dużej ilości drewna na opał.    
Nie da się jednak ukryć, że podstawowy podział tego typu narzędzi dzieli je ze względu na rodzaj napędu, a co za tym idzie możemy wyróżnić:

  • pilarki spalinowe – które najczęściej wyposażone są w silnik dwusuwowy, zasilany mieszanką benzyny oraz oleju. Pilarki spalinowe to narzędzia oferujące zazwyczaj większą moc (co oznacza też większa wydajność) i mobilność, niż ma to zazwyczaj miejsce w przypadku pił o napędzie elektrycznym. Nie potrzebują one zatem dodatkowych źródeł energii w pobliżu miejsca pracy, a co za tym idzie możemy korzystać z nich także podczas prac w terenie. Niezaprzeczalnie napęd spalinowy
    w piłach łańcuchowych to rozwiązanie spotykane najczęściej,
  • pilarki elektryczne – czyli stosunkowo lekkie urządzenia, które są zdecydowanie cichsze niż piły spalinowe, nie emitują spalin (można je wykorzystywać
    w pomieszczeniach zamkniętych), a ich konserwacja oraz użytkowanie nie powinny sprawić większych kłopotów, nawet mniej zaawansowanym użytkownikom. Niemniej jednak ich użycie wymaga dostępu do źródeł energii elektrycznej.                
    Alternatywą dla pilarki elektrycznej zasilanej przy użyciu kabla, jest pilarka akumulatorowa. Daje ona taką samą mobilność jak piły spalinowe. Jednakże jest to narzędzie stosunkowo ciężkie, a sam akumulator potrafi ładować się dość długo, zaś czas pracy narzędzia ograniczony jest wytrzymałością i stopniem naładowania baterii.

Na jakie jeszcze parametry zwracać uwagę

Rodzaj napędu to podstawowy czynnik brany pod uwagę przy wyborze pilarki łańcuchowej, aczkolwiek nie jedyny. Dlatego też udając się do firmy oferującej sprzedaż pił łańcuchowych, takiej jak Tom-Kor FHU Konrad Jan Kwiatkowski, powinniśmy w naszym wyborze uwzględnić także inne parametry. Są to przede wszystkim:

  • waga – która może wynosić od kilku ( 3 kg) do kilkunastu kilogramów. Dlatego też warto pamiętać, że jeśli na przykład planujemy okazjonalne i amatorskie przycinanie gałęzi to ciężka piła może okazać się dla nas niezbyt poręcznym narzędziem. Podobnie - jeśli planujemy spore prace związane z cięciem drzew to mała i lekka pilarka niewątpliwie nie spełni naszych oczekiwań,
  • moc - im większa, tym łatwiej narzędzie poradzi sobie z cięższymi pracami. Najsłabsze piły mają około 1200 W, a moc taka wystarczy do prac wokół domu, zaś najmocniejsze pilarki, przeznaczone do bardziej wymagających zadań, mają około 2000 - 2500 W. Warto także pamiętać, że większa moc to zazwyczaj również większy hałas,
  • długość prowadnicy – będącej elementem roboczym, na którym umieszczony jest łańcuch pilarki, a co za tym idzie im prowadnica dłuższa, tym większe są możliwości piły. Długość prowadnicy zaczyna się od 30 – 35 cm, w przypadku narzędzi do prac przydomowych, zaś najmocniejsze piły pracujące w lasach mogą mieć prowadnice o długości ponad 100 cm,
  • poziom hałasu – oscylujący, w zależności od rodzaju pilarki, w granicach od 90 dB nawet do 120 dB. Dlatego też używając pił łańcuchowych warto zaopatrzyć się w odpowiednie słuchawki wygłuszające.

Planując zakup piły łańcuchowej warto także zwrócić uwagę na dodatkowe systemy,
w które powinna być ona wyposażona, takie jak ułatwienia uruchamiania silnika, napinanie łańcucha, minimalizacja drgań, a także oczyszczanie powietrza i spalin.

Wybierając pilarkę niezbędne jest określenie celów do jakich będziemy jej używać, zaś same poszukiwania odpowiedniego sprzętu warto rozpocząć od porównania ofert dostępnych na rynku.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas