Artykuł sponsorowany Czy osoba niespokrewniona może bezpodatkowo przejąć firmę?

Czy osoba niespokrewniona może bezpodatkowo przejąć firmę?

Przejęcia firmy można dokonać na różne sposoby. Jednoosobowe działalności gospodarcze i akcje w spółkach mogą być dziedziczone, otrzymywane w formie darowizny lub kupione. Bez względu na sposób ich nabycia jest to skomplikowany proces wymagający dużej czujności. Wobec zbywającego, jak i nabywającego firmę zachodzi obowiązek podatkowy, jak to wygląda i czy można tego uniknąć?

Podatek VAT i PCC od przejęcia firmy

Podatkiem VAT nie muszą przejmować się ani zbywający, ani nabywający firmę lub udziały w spółce przedsiębiorcy. Zapisy w Ustawie o VAT jasno mówią, że opodatkowaniu nie podlegają przedsiębiorstwa w całości lub w zorganizowanej części. Dotyczy to zarówno osób, które firmę kupują, nawet jeśli są niespokrewnieni, jak i bliscy otrzymujący ją w formie darowizny. Kupujący muszą jednak liczyć się z innymi daninami, ponieważ transakcja zwolniona jest z podatku VAT, podlega opodatkowaniu od czynności cywilnoprawnych (PCC). Do zapłaty podatku PCC zobowiązany jest kupujący, danina ta obliczana jest na podstawie wartości rynkowej nabywanego przedsiębiorstwa lub udziałów i wynosi od 1% do 2%.

Ważne, z obowiązkowej opłaty PCC zwolnione są osoby, które kupując akcje w spółce, skorzystają z usług biur maklerskich. Oznacza to, że bezpodatkowo można nabyć akcje spółek kapitałowych, jednak wchodząc w posiadanie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej jego części nie można uniknąć daniny.

Podatek PIT a sprzedaż przedsiębiorstwa

Dodatkowo opodatkowani są sprzedający firmę przedsiębiorcy. Sprzedający akcje muszą liczyć się z podatkiem dochodowym PIT lub CIT wynoszącym 19% od kwoty przychodu. Kwotę tę można pomniejszyć o koszty poniesione na nabycie lub objęcie akcji. Co więcej, jeśli wartość sprzedawanych udziałów przekroczy milion złotych, to sprzedający zobowiązani są do uiszczenia podatku solidarnościowego wynoszącego 4% dochodu ze sprzedaży.

Analogiczne zasady obowiązują sprzedawców jednoosobowych działalności gospodarczych. Dochód uzyskany ze sprzedaży uznawany jest za dochód z prowadzonej działalności gospodarczej. Stawka PIT zależy więc od formy rozliczenia, jaką prowadzi przedsiębiorca, jeśli wybrał podatek liniowy, będzie to 19%, w przeciwnym razie kwoty rozliczane będą zgodnie ze skalą podatkową.

Sprzedaż przedsiębiorstwa wiąże się z wieloma wyzwaniami pod względem podatkowym, finansowym i prawnym. Warto więc zwrócić się do profesjonalistów. Kancelarie Vertex oferują obsługę prawną firm na każdym etapie działania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas