Artykuł sponsorowany Co robić, gdy rodzic nie płaci alimentów?

Co robić, gdy rodzic nie płaci alimentów?

W prawie polskim w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym zawarte są przepisy regulujące zasady dotyczące utrzymania własnych dzieci. Rodzice mają obowiązek na nie łożyć, aż do momentu uzyskania przez nie pełnoletności. Jak to czasami wygląda w praktyce, wiedzą niektórzy rodzice, którzy samotnie wychowują dzieci. Niekiedy druga strona uchyla się od płacenia alimentów. Jak zmusić ją do spełnienia tego obowiązku?

Komornik sądowy

Każdy wyrok orzekający alimenty ma klauzule natychmiastowej wykonalności. Dlatego też, jeśli zachodzi sytuacja, że rodzic ich nie płaci, to komornik sądowy ma prawo je egzekwować od dłużnika. Procedura polega na tym, że komornik wchodzi w kontakt z pracodawcą rodzica i zaległe alimenty ściągane są z jego wynagrodzenia za pracę. Jest to dosyć prosty sposób na nieuczciwą osobę, jednak działa on w przypadku, gdy jest ona na stałe zatrudniona. Gdy tak nie jest, sprawy się komplikują.

Alimenty od dziadków

Jeżeli rodzic uchyla się od alimentów i na dodatek nie posiada stałej umowy o pracę, istnieje możliwość wyegzekwowania ich od jego rodziców, czyli dziadków dziecka. W takim wypadku występuje się z pozwem alimentacyjnym. Rozsądnie jest skorzystać z pomocy kompetentnego prawnika z miejsca takiego, jak Kancelaria Adwokacka Mikołaj Budzikowski. Pomoże on napisać pozew, dopilnuje kwestii formalnych, a przede wszystkim oceni, czy dziadkowie mają stabilne zatrudnienie lub wystarczająco wysokie emerytury.

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa

Regularne i notoryczne uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego według prawa polskiego jest przestępstwem. Dlatego możliwe jest wystosowanie do odpowiednich organów zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Warunkiem jest tylko to, że alimenty nie wpływają od trzech lub większej liczby miesięcy.

Taka procedura od razu uruchamia postępowanie karne. Większość osób stara się unikać uczestniczenia w takich sytuacjach, bo wyrok karny nie jest czymś, co jest mile widziane zarówno w środowisku, jak i u potencjalnych pracodawców. Dlatego też jest to sposób wyegzekwowania alimentów, zaliczany do dosyć skutecznych.

Fundusz alimentacyjny

Bywają też przypadki, i wcale nie takie rzadkie, że wszystkie powyższe sposoby zawodzą. Ktoś może nie mieć pracy, mieć ubogich rodziców i nie przejmować się opinią społeczną. Wtedy można wystąpić o świadczenie z funduszu alimentacyjnego. Kryteria dochodowe, jakie należy spełnić, są bardzo niskie, a wysokość samych alimentów nie jest duża. Nawet niewielka ilość pieniędzy może polepszyć sytuację dziecka.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas