Artykuł sponsorowany Co możemy oddać notariuszowi w depozyt?

Co możemy oddać notariuszowi w depozyt?

Wielu z nas posiada ważne dokumenty, wartościowe przedmioty czy sumy pieniędzy, które chce należycie zabezpieczyć cenę nabycia. Wśród stosowanych w tym celu rozwiązań wymienić możemy specjalne sejfy oraz depozyt notarialny. W poniższym artykule wyjaśniamy, co i na jakich warunkach może przyjąć notariusz oraz jakie formalności się z tym wiążą. Zapraszamy do lektury.

Co przechowamy w depozycie notarialnym?

Notariusz, jak osoba zaufania publicznego, ma szerokie kompetencje w zakresie dokonywania czynności notarialnych. W tym zakresie dość istotną, choć w mniejszym stopniu znaną usługą świadczoną przez kancelarie, jest depozyt notarialny. Każdy doskonale wie, że u notariusza nie tylko sporządzamy, ale również przechowujemy testament. Możemy mu jednak oddać na przechowanie także różnego rodzaju pisma oraz dokumenty: publiczne i prywatne. Mogą one znajdować się w zamkniętych kopertach, odpowiednio oznaczonych. Obowiązkiem notariusza jest przy tym zabezpieczyć otrzymane dokumenty przed zniszczeniem oraz kradzieżą.

W depozycie notarialnym znaleźć się mogą również pieniądze – na specjalnym rachunku bankowym prowadzonym przez kancelarię notarialną – oraz papiery wartościowe. Tu jednak warunkiem jest, aby depozyt miał związek z dokonywaniem czynności notarialnej. Jak natomiast wygląda przyjęcie dokumentów w depozyt notarialny? Mianowicie przy przyjęciu do depozytu sporządzany jest protokół w formie aktu notarialnego. Jego oryginał przechowuje kancelaria, a wypis otrzymuje klient. Może on być przy tym wydany w dowolnej ilości wszystkim stronom uczestniczącym w czynności.

Jaki jest zakres kompetencji notariusza?

Jak już wspomnieliśmy na początku tego tekstu, kompetencje notariusza są szerokie i obejmują przede wszystkim sporządzanie aktów notarialnych. Tę postać muszą mieć między innymi testament oraz umowa kupna-sprzedaży nieruchomości. Właśnie to ostatnie jest doskonałym przykładem czynności notarialnej, przy której notariusz może przyjąć w depozyt pieniądze. Wśród innych usług notarialnych wymienić możemy:

  • sporządzanie aktów poświadczenia dziedziczenia;
  • czynności dotyczące europejskiego poświadczenia spadkowego;
  • sporządzanie poświadczeń;
  • spisywanie protokołów;
  • sporządzanie protestów weksli i czeków;
  • sporządzanie wypisów, odpisów i wyciągów dokumentów;
  • sporządzanie projektów aktów, oświadczeń, innych dokumentów;
  • składanie wniosków o wpis w księdze wieczystej wraz z niezbędnymi dokumentami.

Pozostaje jeszcze kwestia opłat za czynności notarialne, w tym również za depozyt notarialny. Jak wyjaśnia notariusz Paulina Łukasiewicz prowadząca kancelarię notarialną w Gdańsku, wysokość taksy notarialnej uzależniona jest co do zasady od wartości przedmiotu, którego dotyczą usługi. Ponadto notariusz zobowiązany jest do pobrania wymaganych prawem podatków czy opłat sądowych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas