Artykuł sponsorowany Co cechuje dobrego rzeczoznawcę majątkowego i kiedy warto się do niego udać?

Co cechuje dobrego rzeczoznawcę majątkowego i kiedy warto się do niego udać?

Sprzedaż gruntów rolnych, nieruchomości, kwestie podatkowe i spadkowe bądź też sprawdzenie wierzytelności kredytobiorcy przez bank wymaga bardzo często sporządzenia wyceny nieruchomości, czyli tak zwanego operatu szacunkowego. W naszym artykule postaramy się przybliżyć nieco ten temat i podpowiemy, kiedy powinniśmy skorzystać z usług rzeczoznawcy majątkowego. Sprawdzimy też, o czym należy pamiętać przy jego wyborze.

Kim jest rzeczoznawca majątkowy?

Rzeczoznawca majątkowy, czyli osoba zawodowo zajmująca się profesjonalną wyceną nieruchomości to ktoś, kto uzyskał specjalne uprawnienia z zakresu wykonywania operatów szacunkowych przyznawane przez Ministerstwo Rozwoju (lub też jego poprzednie działy). Prawo do wykonywania tego zawodu mają osoby, które ukończyły egzamin państwowy, posiadają wykształcenie wyższe (oraz ukończone studia podyplomowe) z zakresu wyceny nieruchomości, a wszystko to określają dokładniej ustawa z dnia 17 maja 1989 roku Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami. Podstawowym obowiązkiem rzeczoznawcy jest wycena nieruchomości w zgodzie z aktualnymi przepisami prawa, w sposób obiektywny, dokładny i staranny.

Kiedy powinniśmy udać się do rzeczoznawcy majątkowego?

Do rzeczoznawcy majątkowego mogą zgłaszać się różnego rodzaju podmioty, zaczynając od osób prywatnych, a kończąc na instytucjach państwowych. Wśród celów, z jakimi zgłosić możemy się do rzeczoznawcy majątkowego w celu wykonania wyceny nieruchomości możemy wymienić przede wszystkim takie, jak:

  • Wycena sprzedawanego przez nas domu lub działki;
  • W celu określenia wartości nieruchomości w sprawach dotyczących podziału majątku w postaci spadku lub rozpadu małżeństwa;
  • Aby uzyskać wierzytelność dla banku w przypadku starania się o wysoki kredyt;
  • W kontekście ustalenia wartości podatkowej od spadku lub darowizny;
  • W celach ubezpieczeniowych (wartość odszkodowania lub ocena wysokości ubezpieczenia);
  • Przy konieczności dokładnego ustalenia opłat lub wartości gospodarczych;
  • Do określenia wysokości opłat za użytkowanie wieczyste.

Co cechuje profesjonalnego rzeczoznawcę majątkowego?

Profesjonalny i sprawdzony rzeczoznawca majątkowy powinien być przede wszystkim osobą bardzo rzetelnie podchodzącą do swojego zawodu. Spoczywa na nim bowiem bardzo duża odpowiedzialność w kontekście kosztów nieruchomości. Oprócz tego bardzo ważną cechą każdego rzeczoznawcy powinno być doświadczenie pozwalające mu na dokonanie bardzo dokładnej wyceny, jak również umiejętność analitycznego myślenia oraz oczywiście uczciwość. Przy wyborze rzeczoznawcy majątkowego powinniśmy również sprawdzić, czy należy on do Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych. Wysokiej klasy specjalistów zajmujących się profesjonalną wyceną nieruchomości znajdziemy w firmie Housevaluer z Lublina, gdzie bez wątpienia możemy liczyć na świetne wykonanie zleconych przez nas zadań.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas