Artykuł sponsorowany Rola sterowników w pracy sauny

Rola sterowników w pracy sauny

Nowoczesne sauny dla poprawnego, bezpiecznego i komfortowego działania muszą być odpowiednio regulowane. Służą do tego specjalistyczne urządzenia, nazywane sterownikami sauny. Dzięki sterownikom możemy w łatwy i wygodny sposób kontrolować różne parametry, co ułatwia korzystanie z niej. Jakie znajdziemy na rynku sterowniki i co możemy za ich pomocą regulować?

Rodzaje sterowników do sauny

Sterowniki do sauny możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje: sterowniki wewnętrzne i sterowniki zewnętrzne. Pierwszy rodzaj sterownika, sterownik wewnętrzny, jak sama nazwa wskazuje, wbudowany jest w konstrukcji pieca saunowego. Dzięki niemu możemy głównie włączać i wyłączać piec oraz regulować temperaturę w saunie. Taki sterownik może być zamontowany z dołu pieca lub w jego przedniej lub bocznej części. Ostania opcja jest rozwiązaniem najwygodniejszym, ponieważ wszystkie niezbędne pokrętła znajdują się w zasięgu naszych dłoni. Sterownik wewnętrzny jest tanim rozwiązaniem, pozwalającym na regulację temperatury bez opuszczania sauny. Są one stosowane w piecach bez wbudowanego generatora pary, więc jedynie w piecach jednofunkcyjnych.

Drugim rodzajem jest sterownik zewnętrzny. Aby go odpowiednio dopasować, należy wcześniej sprawdzić kompatybilność sterownika z danym piecem. Sterowniki zewnętrzne są bardziej rozbudowanymi urządzeniami, umożliwiają ustawienie czujnika temperatur. W sterownikach zewnętrznych znajdziemy więcej opcji niż w wewnętrznych, często są to urządzenia z elektronicznymi wyświetlaczami, które informują o różnego rodzaju ważnych zdarzeniach (na przykład o zaistniałej awarii pieca).

Regulacja temperatury

Oprócz podstawowej roli każdego sterownika w saunie, jaką jest włączanie i wyłączanie pieca, kolejną najistotniejszą rolą jest regulacja temperatury.  Dzięki nowoczesnym sterownikom, które możemy zakupić w dobrych sklepach z wyposażeniem do sauny, jak np. Sauny Asmar, możemy zakupić sterowniki umożliwiające bezprzewodowe regulowanie temperatury i ustawianie automatycznych czujników. Nowoczesne sterowniki umożliwiają regulowanie temperatury za pomocą przycisków dotykowych lub sieci WiFi.

Sterowanie wilgotnością pary

Kolejną kwestią, która wpływa na komfort sauny jest wilgotność pary wytwarzanej przez piec. Optymalna temperatura i wilgotność wytwarzanej pary zależy od rodzaju sauny (sauna mokra, fińska czy sucha). Dzięki nowoczesnym sterownikom do sauny dopasowanym do rodzaju sauny i pieca, możemy w łatwy sposób sterować wilgotnością pary. W saunach parowych wilgotność powietrza powinna być utrzymana na poziomie 60-100%, w saunie suchej – jedynie 10%, a w saunie mokrej natomiast – na poziomie 40%.

Sterowanie czasem pracy pieca saunowego

Sterowanie czasem pracy pieca saunowego to kolejna rola sterowników do pieca saunowego. Jest to przydatne zarówno w przypadku sauny domowej, jak i w saunach w różnego rodzaju miejscach przyjmujących gości (hotele, agroturystyka). Nowoczesne programowanie umożliwia ustawienie optymalnego czasu pracy sauny, po przekroczeniu którego jego praca jest automatycznie zawieszana, bez konieczności ludzkiej ingerencji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas