Materiał Partnera Jak olejki eteryczne wpływają na zdrowie człowieka?

Jak olejki eteryczne wpływają na zdrowie człowieka?

Z pewnością przyjemny zapach pozytywnie wpływa na psychikę człowieka, co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Przekonujemy się o tym szczególnie wyraźnie wtedy, gdy docierają do nas zapachy kwitnących kwiatów w naszym ogrodzie, na łące czy też w lesie lub gdy wąchamy wręczony nam bukiet. Odczuwamy wówczas zawsze jakieś miłe, nagłe zaskoczenie i zapominamy o całym świecie, koncentrując się wyłącznie na tym, co wypełnia nasze nozdrza.

Zdrowy duch i zdrowe ciało

Istnieje sprzężenie zwrotne pomiędzy stanem naszej psychiki i naszą fizyczną kondycją. Znane powiedzenie mówi, że w zdrowym ciele zdrowy duch. Można z powodzeniem rzecz odwrócić: spokojna, zrelaksowana głowa czyni zdrowszym ciało. Aromaterapia to sprawdzona technika poprawiająca i stan ducha i stan ciała. O tym, jaki wpływ olejki eteryczne wywierają na psychiczne i fizyczne zdrowie człowieka, opowiadali nam specjaliści z firmy Naturalne Aromaty 2.

Działanie olejków eterycznych na zmysły

Oczywiście owymi zapachowymi fluidami, które docierają do naszych nosów w ogrodach lub na łąkach możemy rozkoszować się jedynie w okresie kwitnienia roślin. Natomiast przez cały rok możemy korzystać z olejków eterycznych wypreparowanych z tychże roślin i sprzedawanych w odpowiednich opakowaniach, najczęściej w małych flakonikach lub w atomizerach w postaci gotowej do użycia cieczy; czasem może to być jakiś susz lub też proszek.

Oczywiście różne są metody poprawiania naszego samopoczucia przy użyciu zapachowych olejków eterycznych, których wszak są niezliczone wprost ilości. Możemy takie olejki aplikować na swoją skórę po rozcieńczeniu z olejem bazowym, np. olejem ze słodkich migdałów, możemy je rozpylać w pomieszczeniu, w którym przebywamy, albo też spalać zawierające je suche preparaty w przystosowanych do tego kadzidełkach. Niezależnie od sposobu ich stosowania, eteryczne olejki zawsze pomagają nam zrelaksować się, wprowadzając spokój w stan naszego umysłu. Często ich stosowanie okazuje się zbawienne dla zwalczania stanów depresyjnych.

Olejki eteryczne a ciało

Najbardziej chyba znaną metodą wykorzystywania naturalnych olejków eterycznych do bezpośredniego leczenia naszego ciała są inhalacje. Unoszone przez gorącą parę eteryczne substancje zapachowe nader często uzdrawiają nasze drogi oddechowe, poprawiają pracę naszych płuc i oskrzeli i uwalniają nas od różnego rodzaju infekcji. Mają one właściwości wykrztuśne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, działają więc antyseptycznie i przeciwzapalnie. Naturalne olejki eteryczne są powszechnie wykorzystywane także do produkcji najróżnorodniejszego rodzaju kosmetyków, a te jak wiadomo, poprawiają wygląd i zdrowie naszej skóry; zawierają one alkaloidy, dzięki którym działają dezynfekująco i zapobiegają rozwojowi drobnoustrojów. Olejki mają także właściwości regeneracyjne, co przyspiesza procesy odnowy komórek skóry.

Podziel się