Artykuł sponsorowany Dla kogo jest zalecana i na czym polega kąpiel radonowa

Dla kogo jest zalecana i na czym polega kąpiel radonowa

Kąpiel radonowa to uzdrowiskowy zabieg z zakresu balneoterapii. Przeprowadza się go z wykorzystaniem wody naturalnie bogatej w promieniotwórczy radon-222. Promieniowanie alfa, emitowane podczas rozpadu tego pierwiastka, ma zbawienny wpływ na organizm i to w wielu różnych aspektach. W jakich konkretnie oraz jak przebiega sam zabieg – o tym właśnie piszemy w poniższym artykule.

Wspomniane promieniowanie oddziałuje przede wszystkim na narządy wydzielania wewnętrznego, których praca wpływa na procesy zachodzące w całym ciele. Regulacji ulega więc produkcja hormonów, ale poza tym zwiększa się też odporność, a regeneracja DNA w komórkach przyspiesza. Zabiegi radonowe wykazują ponadto działanie moczopędne, przeciwbólowe, przeciwświądowe i przeciwzapalne.

Przebieg zabiegu

Bodaj najpopularniejszym z zabiegów jest kąpiel radonowa. Polega ona na zanurzeniu się pacjenta po szyję w wodzie radonowej o temperaturze wynoszącej 36-37 st. C, czyli zbliżonej do temperatury ludzkiego ciała. Przed położeniem się w wodzie przez mniej więcej minutę pacjent pozostaje w pozycji siedzącej, podobnie jak przez ostatnią minutę zabiegu, który trwa w sumie z reguły 10-20 minut (maksymalnie zaś pół godziny).

Kąpiel radonowa odbywa się pod opieką wykwalifikowanego fizjoterapeuty, do którego poleceń należy się bezwzględnie stosować. – Koniecznie trzeba też zgłaszać wszelkie niepokojące zmiany, takie jak np. zawroty głowymówi specjalistka z Uzdrowiska Świeradów, które jako jedno z zaledwie 20 w Europie ma dostęp do wód radonowych. A po skończonym zabiegu wskazany jest przynajmniej półgodzinny odpoczynek w pozycji siedzącej lub półleżącej – dodaje. Kąpiel taką powtarza się 2-3 razy w tygodniu, zależnie od wskazań lekarza zlecającego.

Wskazania do kąpieli radonowej

Wskazania zaś zależą przede wszystkim od charakteru poddawanego terapii schorzenia, a także stopnia jego zaawansowania. Nieco inne będą więc w przypadku problemów hormonalnych (w tym niepłodności, impotencji i dotkliwie przebiegającej menopauzy), a inne w przypadku schorzeń reumatycznych i innych dolegliwości ze strony układu ruchu, włącznie ze stanami pourazowymi i pooperacyjnymi.

Kąpiele radonowe z uwagi na normalizowanie przepływu krwi polecane są też osobom chorym na miażdżycę i nadciśnienie oraz borykającym się z zaburzeniami krążenia obwodowego czy zakrzepowym zapaleniem naczyń. Zabieg przyniesie też ulgę w chorobach skóry (łuszczyca, trądzik), układu nerwowego i oddechowego, a także w przewlekłych zatruciach metalami ciężkimi, przy nawracającym ropnym zapaleniu gardła czy stanach zakwaszenia organizmu.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas