Artykuł sponsorowany Kiedy pieprzyki i znamiona kwalifikują się do usunięcia?

Kiedy pieprzyki i znamiona kwalifikują się do usunięcia?

Usuwanie pieprzyków i znamion przeprowadzane jest ze względów medycznych lub estetycznych. Każdy dorosły człowiek ma ich na ciele średnio 20. Mogą mieć podłoże genetyczne lub pojawiać się na przykład pod wpływem wirusów. Nie wszystkie zmiany barwnikowe potrzebują jednak natychmiastowej interwencji lekarskiej. Zazwyczaj są łagodne i wymagają jedynie regularnej kontroli u dermatologa. W jakiej sytuacji kwalifikują się do usunięcia?

Kiedy pieprzyki i znamiona usuwa się ze względów medycznych?

Usuwanie pieprzyków i znamion to zabieg, który powinien być poprzedzony konsultacją u  dermatologa. Specjalista każdą zmianę barwnikową zbada za pomocą wideodermatoskopu. Urządzenie to pozwala na duże powiększenie i wykonanie serii zdjęć w  doskonałej jakości. Na ich podstawie lekarz stwierdza czy dane znamię ma jakieś niepokojące cechy. Wśród objawów mogących wskazywać, że pieprzyk jest niebezpieczny i  kwalifikuje się do usunięcia wymienia się:

  • asymetrię — złośliwe zmiany zazwyczaj mają asymetryczny kształt, łagodne zaś regularny,

  • brzegi — nieregularne i postrzępione powinny zwrócić uwagę lekarza,

  • kolor — zmiany złośliwe charakteryzują się nierównomiernym rozkładem barwnika,

  • średnicę — pieprzyki o wymiarach przekraczających 5 mm mogą wskazywać na złośliwy charakter.

Dodatkowo uniesienie zmiany ponad powierzchnię skóry, a także jej nagłe powiększenie się również powinno wzbudzić niepokój u pacjenta.

Kiedy pieprzyki i znamiona usuwa się z przyczyn estetycznych?

W Centrum Dermatologii Zabiegowej i Laserowej URODA możliwe jest laserowe usunięcie pieprzyków i znamion z przyczyn estetycznych. Pacjenci najczęściej decydują się na likwidację znamion na twarzy, a także często odkrywanych częściach ciała. Wszelkie zmiany barwnikowe zlokalizowane w mechanicznie drażnionych miejscach również warto wyciąć. Wśród takich okolic wymienia się m.in. pachy, pachwiny oraz piersi. 

Wykorzystanie lasera możliwe jest jednak tylko wtedy, kiedy zmiany są łagodne. W  sytuacji, gdy lekarz po badaniu dermatoskopem zauważy niepokojące symptomy, wówczas zleci chirurgowi ich wycięcie wraz z marginesem zdrowej skóry. Pobrany wycinek z kolei poddawany jest analizie histopatologicznej. Badanie to pozwala określić czy usunięta zmiana ma charakter łagodny, czy jest złośliwa. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas