Materiał Partnera Jak działa i na czym polega elektrostymulacja?

Jak działa i na czym polega elektrostymulacja?

Wiele osób nie wie czym jest elektrostymulacja mięśni. Jest to zabieg elektroleczniczy, wykorzystujący prąd impulsowe małej częstotliwości. Zabieg ten stosuje się w celu wywołania skurczu mięśni bądź jednego mięśnia, a także w terapiii przeciwbólowej czy też w celu poprawienia tofiki tkanek. Dąży się do tego, aby ten skurcz mięśni był jak najbardziej podobny do tego naturalnego.

Czym jest elektrostymulacja mięśni?

Elektrostymulacja mięśni możliwa jest dzięki zastosowaniu odpowiedniego urządzenia i specjalnego kombinezonu, w kieszeniach którego umieszczane są elektrody. Elektrody te oddziałują bezpośrednio na mięśnie lub grupy mięśni, wysyłając impulsy, które powodują skurcz. Każdy skurcz jest pracą wymagającą energii. W pierwszej kolejności, pracujące mięśnie wykorzystują zasoby energetyczne w postaci glikogenu, który przechowywany jest w niewielkich ilościach w mięśniach oraz wątrobie. Kiedy zapasu glikogenu się wyczerpią, rolę źródła energii zaczyna pełnić tkanka tłuszczowa. Zaczyna się to dziać po około 20-30 minutach od rozpoczęcia tradycyjnego, dość intensywnego wysiłku fizycznego. Jeśli Twoim celem jest redukcja tkanki tłuszczowej oraz rozbudowa tkanki mięśniowej, to musisz pamiętać o tym, że to m.in. długość i intensywność treningu mają kluczowy wpływ zarówno na pierwszy, jak i drugi proces.

Przebieg elektrostymulacji mięśni

Przed rozpoczęciem zabiegu konieczne jest oczywiście wykonanie wywiadu z klientem, który pozwoli na wykluczenie przeciwwskazań, takich jak np. ropne i zapalne stany skóry, choroby serca, nowotwory, porażenia mięśni. Kiedy zapadła pozytywna decyzja o zabiegu, klient siada na fotelu kosmetycznym. Elektrody układane są na punktach motorycznych - miejscu wniku nerwu do mięśnia. Na każdy mięsień osobno stopniowo powinno się zwiększać intensywność do odczuć klienta. Nie można zostawiać klienta samego ani pozwalać mu samemu regulować intensywność, ponieważ grozi to zerwaniem mięśnia.

Korzyści z zabiegu

Zabieg, jakim jest elektrostymulacja mięśni, może nieść za sobą wiele korzyści. Jest to bardzo korzystna i skuteczna metoda zmuszania mięśni do pracy:

  • przy minimalnym obciążeniu stawów i ścięgien, zatem elektrostymulacja pozwala na wykonywanie większej ilości treningów mięśni niż dobrowolna aktywność,
  • bez zmęczenia sercowo-naczyniowego i psychicznego,
  • przy znacznej poprawie różnych cech mięśni.
  • Jeśli jednak chcemy uzyskać optymalne rezultaty, zaleca się:
  • zrównoważony styl życia,
  • zbilansowaną i zrównoważoną dietę,
  • regularne ćwiczenia fizyczne.
Musimy pamiętać o tym, że jeśli chcemy wykonać zabieg, powinniśmy wybrać się do odpowiedzialnej firmy, takiej jak np. Studio Figura Tczew, w której ofercie znajdziemy elektrostymulację mięśni.

Podziel się