Materiał Partnera Wakacje na wsi – dlaczego warto rozważyć taki wyjazd?

Wakacje na wsi – dlaczego warto rozważyć taki wyjazd?

Choć jeszcze kilka lat temu większość osób planując wakacje, wybierała albo zagraniczne kurorty, albo polskie miejscowości turystyczne, powoli czujemy przesyt takich wyjazdów. Zaczyna nas – jako społeczeństwo – coraz bardziej ciągnąć na wieś, by spróbować życia na zupełnie innych zasadach niż te, które są naszą codziennością. Przyjrzyjmy się bliżej, dlaczego warto rozważyć wakacje na wsi.

Z daleka od miejskiego zgiełku

Przede wszystkim coraz bardziej cenimy ciszę i spokój, których trudno zaznać w powiększających się nieustannie metropoliach. Brakuje nam także kontaktu z przyrodą – zwłaszcza że nawet lokalne, miejskie parki, zaczynają być powoli, ale sukcesywnie zabudowywane przez kolejnych deweloperów, wchodzących na kliny zieleni. Marzy nam się oddychanie świeżym, czystym powietrzem, obserwowanie wschodu i zachodu słońca, słuchanie śpiewu ptaków, a także… reset od codzienności. Taki slow-life’owy urlop to marzenie coraz większej liczby dorosłych, funkcjonujących w pędzącym donikąd świecie.

Atrakcje charakterystyczne dla obszarów wiejskich

Urlop na wsi to jednak nie tylko cisza i spokój. Wieś ma do zaoferowania o wiele więcej – nierzadko to, czego w mieście nie da się zrealizować. Można się w spokoju udać na łowienie ryb, panie mają możliwość nauczenia się hafciarstwa lub szydełkowania na lokalnych, wiejskich warsztatach. Nie brak też coraz częściej uruchamianych kursów wypiekania chleba naturalnymi sposobami, a także wędzenia sera lub przygotowywania wędlin. Nawet jeśli powyższe atrakcje wydają się nieciekawe – nie można na wsi narzekać na nudę. Tutaj, w przeciwieństwie do pobytu w domu, można spróbować swoich sił w roli wypasacza owieczek. Często miejscowi mieszkańcy oferują także możliwość wydojenia krowy, zebrania jajek w kurniku czy… wycieczki traktorem. Tego typu atrakcje stanowią dla każdego ciekawą odmianę i odskocznię od rzeczywistości.

Dokąd się wybrać na wakacje na wsi?

Kiedy podejmiemy już decyzję o tym, że najbliższe wakacje zamierzamy spędzić na wsi, pozostaje kwestia wyboru konkretnego obiektu, do którego się udamy. Dobrym pomysłem może być gospodarstwo agroturystyczne – na przykład takie, jak Agroturystyka Maciejówka. Na miejscu można nie tylko zaznać spokoju, z dala od dzieci i miejskiego zgiełku, ale także zrelaksować się na leżakach, hamakach czy krzesłach meksykańskich. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wziąć rower i udać się w wędrówkę pośród natury. A wieczory? Warto je spędzić w salonie z kominkiem, zaczytując się w książki z miejscowej biblioteczki. Osoby wrażliwe artystycznie mają także możliwość samodzielnego namalowania obrazu farbami olejnymi.

Opracowanie:

Podziel się