Materiał Partnera Kultura podróżowania – post-turystyka

Kultura podróżowania – post-turystyka

Wszyscy od czasu do czasu jesteśmy turystami. Ale być może nie każdy z nas spotkał się z pojęciem post-turystyki, która dotyka ważnych problemów związanych z kulturą podróżowania i świadomością współczesnych podróżników. Więcej o tym temacie możecie przeczytać w naszym artykule.

Czyżby zmierzch tradycyjnej turystyki?

Post-turystyka nazywana również turystyką zrównoważoną ma być odpowiedzią na wyzwania naszych czasów. Dzisiejszy podróżnik powinien być świadomy nie tylko tego, jaki wpływ mają na niego podróże, ale też jakie będą konsekwencje jego obecności dla odwiedzanych miejsc i mieszkających tam ludzi. Pora pożegnać się z masową turystyką nastawioną wyłącznie na zyski i zaliczanie kolejnych punktów na mapie. W XXI wieku pieniądze i czas na podróże to nie wszystko, potrzebujemy jeszcze dobrej woli do bycia świadomym turystą.

Co wyróżnia post-turystę?

Taki podróżnik poddaje dokładnej analizie miejsca, do których się wybiera. Nie zapomina, że odwiedzając dany kraj czy miasto wchodzi w interakcję z jego systemem ekonomicznym, społecznym, kulturowym. Jego obecność tam nie przyczynia się do dewastacji naturalnego środowiska czy kultury danego regionu. Wiedza świadomego turysty wykracza poza opis wycieczki w katalogu czy na stronie internetowej. Jest w stanie uniknąć manipulacji i trików reklamowych. Jak zauważa nasz rozmówca z Kiribati Club, biura podróży szczególnie zwracającego uwagę na etykę podróży, tym, co wyróżnia post-turystów jest przede wszystkim otwarcie na drugiego człowieka i umysł wolny od uprzedzeń i stereotypów. Dzisiejsza turystyka daje możliwość dotarcia nie tylko do ekskluzywnych hoteli i kurortów, ale też lokalnych społeczności czy niszowych kultur. Taka podróż może niesamowicie wzbogacić i otworzyć na nowe doświadczenia. Często okazuje się, że nieoczekiwanie odnajdujemy podobieństwa z ludźmi żyjącymi po drugiej stronie globu, mówiącymi innym językiem czy mającego inny kolor skóry. 

Podziel się