Materiał Partnera Czym jest zarządzanie najmem nieruchomości?

Czym jest zarządzanie najmem nieruchomości?

Zarządzanie najmem nieruchomości oprócz administrowania budynkiem, obejmuje wynajem mieszkań, pokoi, noclegów, kwater prywatnych. Zarządca dokonuje takich czynności, które zapewniają odpowiednie gospodarowanie budynkiem. Przeprowadzane prace techniczne, mają na celu utrzymanie w dobrym stanie budynku i spełnianie oczekiwań najemców.  Zarządca zajmuje się również wszelkimi płatnościami. 

Obowiązki zarządcy najmu nieruchomości.

Zarządca nieruchomości podejmuje tylko właściwe decyzje, odnośnie administrowania powierzonym budynkiem. Odpowiada za gospodarowanie inwestycją, przed właścicielem obiektu. Działania zarządcy mają generować zyski inwestorowi. Zarządca ustala stawki czynszu, wydatki na remont budynku i niezbędne naprawy, oraz sprawuje nadzór nad powierzonym budynkiem. Prowadzi również dokumentację. Oczywiście tych obowiązków jest znacznie więcej. Zarządca najmu nieruchomości oprócz powyższych czynności, zajmuje się ponadto wynajmem komfortowych kwater, mieszkań,  pokoi, jak np. Katarzyna i Mariusz Patalon w Chełmży. Rola zarządcy w tym przypadku jest znacznie trudniejsza, ponieważ wyszukuje najemców, poprzez zamieszczanie ogłoszeń, prowadzenie strony internetowej i reklamę. Firma podpisuje umowy z najemcami, pobiera i rozlicza kaucje, oraz pilnuje regularnych opłat comiesięcznych. 

Komfortowe pokoje, kwatery, mieszkania. 

Zarządzanie Nieruchomościami funkcjonuje od dawna, z tą różnicą, że niegdyś dotyczyło jedynie biur i lokali handlowych. Rozszerzyło swój zakres prac o mieszkania, pokoje, apartamenty i kwatery. Zarządca najmu jest więc odpowiedzialny za znalezienie klientów, by budynek przynosił dochody właścicielowi. Przykładowo Katarzyna i Mariusz Patalon pełniący obowiązki zarządcy mają w Chełmży, do dyspozycji komfortowe kwatery w Domu Czynszowym, pokoje dwuosobowe, trzyosobowe, czteroosobowe, wieloosobowe oraz mieszkania, również w kamienicy. Wygodną formą jest możliwość wynajęcia noclegu nawet na jedną noc, dzięki czemu, nie ma potrzeby poszukiwania hotelu. Tylko w tego typu budynkach jest możliwość korzystania z wyposażonego zaplecza kuchennego, w którym mogą przygotowywać posiłki.

Zarządzanie budynkiem.

Zarządzanie najmem staje się coraz popularniejsze i wygodniejsze dla inwestorów. Zarządca nieruchomością przejmuje wszystkie obowiązki inwestora, który nie musi się niczym zajmować, ponieważ ma od tego zarządcę, który za wszystko odpowiada, składając mu raporty z podejmowanych działań. Ma też wgląd do księgowości, więc oszczędza swój czas. Wszystko ma pod kontrolą, więc jeśli budynek jest niewłaściwie zarządzany, nie generuje zysków, wypowiada umowę i kierowanie nieruchomością, powierza innej firmie. Zarządca ma tego świadomość, więc stara się tak wypełniać swoje zadania, żeby zaspokoić oczekiwania inwestora. Z usług zarządcy nieruchomościami korzystają właściciele mieszkań, apartamentów, budynków jednorodzinnych, domów czynszowych, obiektów firmowych itp. Nie tylko osoby prywatne, ale też podmioty gospodarcze, zlecają zarządzanie nieruchomościami.

Zarządzanie najmem a umowa na świadczenie usług.

Właściciel nieruchomości podpisuje umowę z firmą, która będzie zarządzać jego majątkiem. Oczekuje zysków z inwestycji i tak naprawdę, reszta go nie interesuje, bo daje zarządcy praktycznie wolną rękę, pod warunkiem, że ten podejmuje właściwe decyzje. Oczywiście jest na bieżąco, bo zarządca składa sprawozdania, raporty. Właściciel powierzy gospodarowanie majątkiem tylko kompetentnej osobie. Zarządca najmem musi posiadać wiedzę w dziedzinie budownictwa, prawa i księgowości oraz dużą orientację, co dziele się na lokalnym rynku nieruchomości. Dzięki temu zna oferty konkurencji i potrafi zajmować się marketingiem. Zarządca prowadzi rachunkowość, wszelką dokumentację i potrafi podejmować właściwe działania. Kontroluje finanse, więc i czynsze wpłacane przez najemców. Zajmuje się również windykacją należności. 

Opracowanie:

Podziel się