Materiał Partnera Co warto zobaczyć nad Zalewem Czorsztyńskim?

Co warto zobaczyć nad Zalewem Czorsztyńskim?

Jezioro Czorsztyńskie zwane inaczej Zalewem Czorsztyńskim jest uważane w Polsce za jeden z najpiękniejszych akwenów położonych w górach. Każdego roku można tam spotkać tysiące turystów z całego kraju, a także z Niemiec, Słowacji czy Czech. Urokliwe miejsce z roku na rok staje się coraz popularniejsze ze względu na piękne walory przyrodnicze, a także wiele dodatkowych atrakcji. Wśród nich jest między innymi Zamek Czorsztyn. Jego ruiny pochodzą z XIV wieku.

Największa atrakcja – Zamek Czorsztyn

Największą atrakcją turystyczną nad jeziorem Czorsztyńskim jest zamek zwany po prostu Zamkiem w Czorsztynie. Jest on położony w granicach Pienińskiego Parku Narodowego, który również należy poznać – szczyt Trzech Koron to wizytówka tego wyjątkowego miejsca. Wracają jednak do ruin, na turystów czeka świetnie zachowany dziedziniec Zamku, z którego można zobaczyć piękną panoramę jeziora Czorsztyńskiego.

Jeszcze lepiej zachowany relikt architektoniczny poprzednich wieków to Zamek Dunajec w Niedzicy, który uznaje się za średniowieczną warownię. To między innymi w nim kręcono wiele scen popularnego serialu telewizyjnego Janosik. Dzisiaj przyciąga on zaś tłumy pasjonatów historii, sztuki i architektury, a także turystów, którzy przyjechali nad Zalew w celach rekreacyjnych. Dla nich poleca się kwaterunek w Apartamentach przy jeziorze Czorsztyńskim, gdzie można wynająć między innymi modne „mieszkanie” rodzinne na kilka osób.

Bliskość z naturą – spływ Dunajcem i nie tylko

Nad Zalewem Czorsztyńskim można przede wszystkim pobyć sam na sam z naturą, napawając się pięknymi widokami, a nawet kąpielą w bardzo czystej wodzie. Jezioro słynie z szeroko rozwiniętej infrastruktury wodnej. Po akwenie pływają kajaki, mniejsze promy oraz łódki. Chętni adrenaliny i mocnych wrażeń mogą udać się zaś na rafting na Dunajcu, który odbywa się w specjalnych pontonach na odcinkach rwącej rzeki. Zabawa taka jest również zapewniana dzieciom, oczywiście z udziałem instruktorów oraz opiekunów prawnych.

Osoby kochające ciszę, spokój i piękny górski krajobraz mogą zaś podróżować wieloma szlakami pieszymi oraz rowerowymi. Wypad nad Zalew Czorsztyński musi uwzględnić również odwiedzenie takich miejsc przyrody jak Wąwóz Homole. Warto również przekroczyć granicę Słowacji, by eksplorować większy teren u naszych południowych sąsiadów.

Dodatkowe atrakcje, o których warto pamiętać

W okolicach Czorsztyna znajdziesz również stadniny koni, tory saneczkowe działające także latem, ośrodek narciarski Czorsztyn-Ski, Muzyczną Owczarnię, Czorsztyński Skansen, Muzeum Pienińskie oraz Stację Narciarską Palenica. Warto jednak główną uwagę skupić na wyjątkowym jeziorze, które jest unikalne w skali całej Polski, a nawet może i Europy! To chluba regionu Pienin. 

Podziel się