Artykuł sponsorowany Transport a przewóz – czym się różnią?

Transport a przewóz – czym się różnią?

Różnice między przewozem a transportem często są małe, ale jednak znaczące. W różnych przypadkach może być potrzebna licencja, a w innych w zupełności wystarczające okaże się zaświadczenie. Warto poznać różnice między tymi usługami, żeby być odpowiednio przygotowanym. Dzięki temu nie sposób o wystąpienie jakiegokolwiek nieporozumienia. Przekonaj się, na czym polegają różnice między transportem a przewozem drogowym.

Główne różnice między przewozem a transportem

Istnieje istotna różnica pomiędzy przewozami na potrzeby własne, a transportem drogowym. Warto już na wstępie ją zaznaczyć, by później nie pojawiły się wątpliwości czy nieporozumienia. Zgodnie z art. 4 ust. 4 Ustawy o transporcie drogowym transport własny (tzn. niezarobkowy przewóz drogowy) to każdy przejazd pojazdu, który się odbywa po drogach publicznych i jego celem jest nieodpłatny krajowy lub międzynarodowy przewóz drogowy osób lub rzeczy. Dodatkowo jest wykonywany przez przedsiębiorcę pomocniczo do jego podstawowej działalności gospodarczej. W tym kontekście nie ma żadnego znaczenia, czy przejazd odbywa się z pasażerami czy bez, a także czy przewożony jest ładunek, jednakże musi zostać spełniony z kilku ważnych warunków:

  • kierowca pojazdu to przedsiębiorca lub jego pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę,
  • przedsiębiorca ma prawo do dysponowania pojazdami samochodowymi,
  • przewożone rzeczy są własnością przedsiębiorcy (tj. są przez niego kupione, wynajęte lub wyprodukowane) albo celem przejazdu jest przewóz rzeczy z lub do przedsiębiorstwa na własne potrzeby bądź celem jest przewóz pracowników oraz ich rodzin,
  • przejazd nie jest usługą turystyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Jeśli w wyniku kontroli drogowej okaże się, że chociaż jeden z powyższych warunków nie został spełniony, przejazd uznawany jest za transport drogowy. W tym kontekście wielu przewoźników drogowych popełnia błąd, wykorzystując pomoc pracownika zatrudnionego na umowę zlecenie, co może zakończyć się karą w wysokości nawet 8 tysięcy złotych! Dlatego warto korzystać ze sprawdzonych przewoźników, takich jak F.H.U „WRONA” Mariusza Wronkowskiego, który dysponuje odpowiednimi uprawnieniami do transportu towarów.

Kiedy licencja, a kiedy zaświadczenie w transporcie krajowym

Zaświadczenie wymagane jest w momencie, kiedy następuje przewóz drogowy – czyli wtedy, gdy przedsiębiorca wykonuje go jako działalność pomocniczą i nie czerpię z tego zysku. W każdym innym przypadku, czyli kiedy przedsiębiorca świadczy odpłatne usługi w kontekście transportu krajowego towarów lub osób, niezbędna jest uprawniająca do tego licencja. Warto jednak tutaj zaznaczyć, że przedsiębiorcy posiadający licencję nie mają obowiązku ubiegania się o zaświadczenie, ponieważ licencja pokrywa tak samo zarobkowy, jak i niezarobkowe przewozy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas