Artykuł sponsorowany 3 rzeczy, które powinniście wiedzieć o optymalizacji logistyki

3 rzeczy, które powinniście wiedzieć o optymalizacji logistyki

Optymalizacja logistyki obejmuje działania mające na celu zwiększenie wydajności i efektywność procesów logistycznych całego przedsiębiorstwa, w tym zaopatrzenie, produkcję, magazynowanie i dystrybucję. Może również odnosić się tylko do wybranych aspektów logistyki, takich jak koszty logistyki lub koszty transportu. W ramach optymalizacji logistyki należy wyróżnić trzy ważne działania – optymalizację struktury logistycznej, optymalizację procesów logistycznych i ich automatyzację.

Optymalizacja procesów logistycznych

Celem optymalizacji procesów logistycznych może być usprawnienie tych procesów w istniejących magazynach, usprawnienie produkcji, albo dobór odpowiednich rozwiązań w zakresie produktów, usług i infrastruktury. Przeprowadzone działania są podejmowane w kierunku maksymalnego wykorzystania zasobów logistycznych firmy, ze szczególnym uwzględnieniem kosztów, czasu, wydajności i elastyczności tych procesów.

Wdrażane rozwiązania mogą odnosić się zarówno do zmian w infrastrukturze logistycznej magazynu, jego wyposażeniu, układzie stref magazynowania, jak również w sposobie raportowania zadań oraz tworzenia założeń budżetowych optymalizowanej inwestycji.

Efektem działań podejmowanych w ramach optymalizacji procesów logistycznych jest zwiększenie ich efektywności oraz wdrożenie odpowiednich innowacji procesowych, które ułatwiają monitorowanie i zarządzanie tymi procesami.

Optymalizacja struktury logistycznej

Sprawna struktura logistyczna w firmie pozwala na wydajną obsługę transportu towarów i dostaw. W ramach optymalizacji tego obszaru podejmuje się działania mające na celu stworzenie przejrzystej struktury logistycznej budowanej w oparciu o podział na regiony, oddziały i huby. Ważnym elementem jest wypracowanie jasnych reguł realizacji zleceń i odpowiednie modelowanie stref magazynowych. Działania optymalizacyjne odbywają się w każdym z trzech podstawowych elementów struktury systemu logistycznego:

  • strukturze przestrzennej,
  • strukturze organizacyjnej,
  • strukturze informacyjnej.

Automatyzacja poprzez wdrożenie oprogramowania TMS

Oprogramowanie TMS czyli Transportation Management System to system  informatyczny mający na celu zarządzanie i optymalizację kosztami transportu. Najlepiej sprawdza się w działach transportu, spedycji, logistyki, magazynowania oraz wszystkich firmach posiadających własny lub wynajmowany tabor samochodowy.

Zaletami TMS jest możliwość redukcji kosztów operacyjnych i administracyjnych, poprawa płynności finansowej oraz zwiększenie wydajności pracy oraz poprawienie komunikacji wewnętrznej. System ten daje szereg możliwości, takich jak np.: oszacowanie cen transportu już na etapie planowania zlecenia, minimalizację kosztów dostaw, konsolidację zamówień, optymalizacji długości tras, śledzenie przesyłek i wiele, wiele więcej.  

- Dzięki oprogramowaniu TMS firma zyskuje możliwość dokładnego monitorowania wszystkich zdarzeń związanych z transportem. Nie tylko w zakresie przewożonych przesyłek, ale także planowania czasu pracy kierowców oraz kontaktu z klientem, co bezpośrednio przekłada się na czas dostawy i wzrost jakości usług – wyjaśnia pracownik firmy Benson Consultants, producenta systemów informatycznych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas